Leto vo Face Clube a na Pôjde bolo poriadne aktívne

21. septembra 2022

Leto je už dozaista za nami a naše školy znova otvorili svoje brány. Preto je pravý čas nielen vybrať zo skríň teplejšie oblečenie, ale je aj zhrnúť a zaspomínať si, čo všetko sme spolu počas letných prázdnin zažili. Celé mesiace sme makali a pripravovali pre vás rôznorodé aktivity, aby bolo leto vo Face Clube aj na Pôjde čo najzábavnejšie. Campy, tábory, rodinné popoludnia, opekačky a mnohé iné…

Face Club počas leta patril najmä deťom a rodinám 🧒👧 

Tak ako každé leto, tak aj toto sme brány Face Clubu otvárali počas celého týždňa. Dopoludnia pre deti, večer pre mladých. Počas vybraných víkendov sme zase program klubu presúvali čo najviac vonku. 

Summer party otvorila naše leto vo Face Clube 🌞

Letné prázdniny sme otvorili koncoročnou summer párty na našom dvore.

Vysvedčenia a školské tašky sme položili do skrine a s radosťou sme skočili do prvých prázdninových dní. Na našej garden party nechýbali vodné balóny a striekačky, spoločné hry, chutné jedlo priamo z grilu či letný kvíz. Verte, že na nás nezostala suchá ani jediná nitka. No to nevadí, veď voda a leto idú ruka v ruke. 

Summer párty

Dopoludnia vo Face Clube 🎨🎵🍕

Ako každý rok, tak aj tento patrili dopoludnia vo Face Clube deckám. Tvorivé dielne, tanec, hudba, spoločenské hry, športy či jedlo. To všetko patrilo k dopoludňajším programom pod vedením našich animátorov. 

Prišla nová dobrovoľníčka Eriky 🌼

Začiatkom leta sme medzi nami privítali ďalšiu novú dobrovoľníčku zo zahraničia. Prišla Erika z Lotyšska, ktorá nahradila dobrovoľníčku Paulu, ktorej projekt skončil začiatkom júna. Erika vkročila do leta spolu s nami a stala sa súčasťou jeho aktivít. 

Erika počas aktivít s deťmi

Tábor Misia Prežitie 2.0

Tradíciou ,,klubáckeho,, leta sa stal aj tábor Misia Prežitia, ktorý už po druhýkrát pre mladých z mesta pripravili naši dobrovoľníci. Zakladanie ohňa, stavanie stanov, noc v lese či príprava jedla pre celú skupinu. To všetko patrí k Misii Prežitia. Už samotný názov hovorí sám za seba :D. Tohtoročné pokračovanie obľúbenej misie bolo predsa trochu iné. Vybrali sme sa totiž za hranice nášho mesta do neďalekej obce Ždiar.

Počas 4 spoločných dní sme budovali tím, vyšli zo zóny komfortu, naučili sa uvariť obed či večeru v obrovských hrncoch. Prespali sme v lese nad dedinou a v neposlednom rade sme všetci PREŽILI úžasné chvíle a odniesli si krásne spomienky. 

Tábor Misia Prežitia 2.0

Leto vo Face Clube, to sú aj cestovateľské večery 🧳✈️

Na cestu do sveta aj bez pasu či občianky sme sa vybrali v spoločnosti skúseného cestovateľa Reného Bosmana. René k nám zavítal, aby sa s nami podelil o svoje cestovateľské zážitky a veruže ich nebolo málo. Portugalsko, Jordánsko, Grécko, Taliansko či Slovinsko nám opísal zo svojich pohľadov a skúseností. Samozrejme nechýbali ani cestovateľské tipy či rady.

René sa s nami podelil aj so svojim novým veľkým projektom s názvom Let´s get lost on the way home. Cieľom tohto projektu je prejsť z Thajska naprieč Áziou späť domov na Slovensko stopom a s minimom peňazí. Takto chce René spolu s kamošom – spolucestovateľom Danielom Kiskom inšpirovať ľudí k lowcost cestovaniu. Dobrodružnú cestu týchto chalanov môžete sledovať na Reného instagrame @jammal_420. 

Komunitná nedeľa znova spojila niekoľko organizácií 🌿

Poslednú júlovú nedeľu sa aj napriek chladnejšiemu počasiu uskutočnilo podujatie Komunitná nedeľa. Podujatie prebehlo v areáli evanjelického kostola. Išlo o vzájomnú spoluprácu niekoľkých organizácií s jedným cieľom, stráviť spoločný čas. Do programu svojou troškou prispel Cirkevný zbor evanjelickej cirkvi v Spišskej Belej, Face Club, Expression o.z., mesto Spišská Belá,  Materské centrum Hernička, občianskej združenie Kráčame spolu, herečky z Theatrobalans či Sem – spoločenstvo evanjelickej mládeže a chalani z Domu na polceste vo Veľkom Slavkove.

Spoločné popoludnie sme ukončili premietaním rozprávky Údolie lampášikov. Podporila ho aj výzva poslancov Prešovského samosprávneho kraja.

O komunitnej nedeli sa viac dočítate v tomto podrobnom článku: https://spolublizsie.sk/komunitna-nedela-znova-spojila-niekolko-organizacii/

Komunitná nedeľa

Čím budeš až vyrastieš? 😊

Otázka, s ktorou sa stretával nejeden z nás už od útleho detstva. No odpoveď na ňu je možno častokrát príliš ťažká či nejednoznačná. V inom prípade zasa môže byť úplne jasná. Isté je však jedno. Ak chceme zistiť čím by sme chceli byť, musíme skúšať, čo nás baví, hľadať, skúmať a nebáť sa pýtať

My sme takúto možnosť dali aj našim najmladším. Štrnásť účastníkov vo veku od 5 do 9 rokov počas nášho denného tábora skúšalo, zisťovalo a spoznávalo viac než desiatku rôznych povolaní, ktoré im prišli predstaviť naši hostia. 

Viac o tomto tábore sa dočítate v podrobnom článku na tomto odkaze: https://spolublizsie.sk/cim-budes-az-vyrasties/

Záverečný výlet z tábora o povolaniach

Zavítali sme aj na Campfest 🎪

Aj tento rok sme boli súčasťou festivalu Campfest, ktorý sa ako vždy konal na ranči v Kráľovej Lehote. Našou úlohou bolo postarať sa o tých najmenších. Pripravili sme kreatívne dielne a  športové aktivity, ktorými sme deťom spríjemnili dni na Campfeste a rodičom zasa umožnili zúčastniť sa programov určených priamo pre nich. 

Viac o Campfeste sa dočítate tu: https://spolublizsie.sk/deti-stany-a-kopec-zabavy-taky-bol-campfest-2022-s-face-club-om/

Campfest 2022

Festival netradičných športov bol netradičný v pravom zmysle slova 

Netradičný nielen preto, že ste si tam mohli vyskúšať množstvo športov, ktorých názvy znejú častokrát ako nejaký cudzí jazyk, hovoríme napr. o Bumper balloch, Slackline, Bungee lane či mnohých ďalších, ale aj preto, že od začiatku až do konca festivalu sa naše plány krížili s vyššou mocou.  Či už to bolo výpadkom elektriny hneď na začiatku alebo silným dažďom spojeným s poriadnou búrkou na konci podujatia, kedy bolo treba všetko pobaliť.

Radosť a zanietenosť ľudí, ktorí sa prišli zabaviť, však bola úžasná. Práve samotný počet všetkých vás, ktorí ste prišli svedčil o tom, že ak človek chce, všetko sa dá. Aj bez elektriny, hudby či s búrkou za chrbtom. Prežili sme, že čas strávený pri dobrej aktivite SPOLU, je to najdôležitejšie, čo máme. A to bolo cítiť. 

Súčasťou tohtoročného festivalu neboli len športy a ,,problémy,, ktoré sme museli riešiť, ale aj workshopy pod vedením odborníkov, fitness pochúťky pripravené našimi mladými dobrovoľníkmi či úniková hra s názvom Petzvalova pracovňa, ktorú si pre vás pripravil náš dobrovoľník Matúš. 

Ak chcete zažiť atmosféru z festivalu aspoň takto online, pozývame vás prečítať si článok plný autentických zážitkov, ktorý nájdete na tomto odkaze: https://spolublizsie.sk/netradicny-festival-netradicnych-sportov/

Festival netradičných športov

Počas Challenge párty sme si vyskúšali všakovaké výzvy zo sveta TikToku či Instagramu (pozn. len tie bezpečné) 🙂

Leto vo Face Clube sme otvorili skvelou summer párty a ďalšou super párty sme ho aj ukončili. Tentokrát v duchu rôznych vtipných výziev v kruhu svojich naj kamošov. Bol to čas sledovania smiešnych videí s plnými ústami vody, skúšania tortillových výziev,  jogových cvičení vo dvojici či súťaží v KofolaPongu. Challenge párty bola naozaj zábavná a určite bude aj ďalšia, máte sa načo tešiť. 

Pôjd vo vzdelávaní nezaháľal ani počas leta 🧮 

Počas leta sa vo Vzdelávacom centre Pôjd neprázdninovalo. Práve naopak. Prebiehali tu anglické letné campy, diskusie či letná rozvojová akadémia…

Počas prvého anglického campu sme sa vybrali na cestu do vesmíru 🚀

Anglický denný camp Cesta do vesmíru si pre deti pripravila zahraničná dobrovoľníčka Pinja z Fínska. Tento camp bol určený pre mladších, ktorí s angličtinou začínajú. Súčasťou programu bolo spoznávanie jednotlivých planét slnečnej sústavy, spoločné hry či vesmírne experimenty. Camp sme ukončili výletom do planetária v Prešove, kde sme overili svoje nadobudnuté vedomosti. 

Viac o tomto campe sa dočítate v podrobnom článku na tomto odkaze: https://spolublizsie.sk/pocas-prveho-anglickeho-denneho-campu-sme-spoznali-tajomstva-vesmiru/

Záverečný výlet do Planetária v Prešove

Na názore mladých nám záleží 💬

Preto naše Vzdelávacie centrum Pôjd aj tento rok prijalo pozvanie Rady mládeže Slovenska do spolupráce v zbere názorov a podnetov mladých ľudí pre projekt s názvom Európsky dialóg s mládežou, ktorý  je nástrojom, podporujúcim aktívnu účasť mladých ľudí na veciach verejných. 

Hlavná téma v poradí už deviateho cyklu EDM sa nesie v duchu „za udržateľnú a inkluzívnu Európu.

Pri tejto príležitosti sme počas leta realizovali viaceré moderované diskusie. Počas nich sme s mladými v rôznom veku a z rôznych prostredí diskutovali a hľadali odpovede na otázky o klimatickej zmene, o jej príčinách, dôsledkoch, informovanosti či možnostiach zmien či už z pohľadu jednotlivca alebo celej spoločnosti.   

Viac o tejto aktivite a o podnetoch a nápadoch našich mladých sa dočítate v podrobnom článku na tomto odkaze: https://spolublizsie.sk/na-nazore-mladych-nam-zalezi/

Moderovaná diskusia k Európskemu dialógu s mládežou s mladými mamičkami

Anglický camp Týždeň zo života Phineasa a Ferba bol plný dobrodružstva

Počas druhého anglického campu, ktorý si pre pokročilé decká pripravila naša zahraničná dobrovoľníčka Máša z Ukrajiny sme strávili týždeň v živote dvoch výmyselníkov Phineasa a Ferba

Inšpirovaní ich vynaliezavosťou sme vytvorili vlastné rakety, ktoré leteli poriadne vysoko, podarilo sa nám nájsť cestu z únikovej miestnosti, vyrobiť ,,nezničiteľné,, Lego modely či vytvoriť vlastných vtákopyskov Perry z hliny. Tiež sme hrali vodné hry, spoločne sa zabávali, grilovali či prespávali na Pôjde. 

Popri tom všetkom sme sa tiež učili. Spoznávali sme emócie človeka. Radosť, smútok, hnev a mnohé iné si budeme pamätať. Camp sme ukončili výletom do múzea špeciálneho školstva v Levoči, kde sme zdokonaľovali svoje zmysly a naučili sa veľa o ľuďoch, ktorí sú iní ako my. 

Výlet do múzea špeciálneho školstva v Levoči

Letná rozvojová akadémia má svojich prvých absolventov ❤️

Koncom školského roka u nás na Pôjde ,,škola,, úplne neskončila. Zmenila však svoje miesto, charakter, spôsob ,,výučby,, aj témy, ktoré preberala. Pýtate sa o čom to tu píšeme? Predsa o Letnej rozvojovej akadémii s Avengerským názvom Kamene nekonečna, ktorá má k dnešnému dňu svojich prvých 16 absolventov. 

Letná rozvojová akadémia je program určený pre mladých vo veku 11 až 13 rokov, ktorého cieľom je prostredníctvom neformálneho a zážitkového vzdelávania rozvíjať ich kritické myslenie a kľúčové kompetencie potrebné pre život v 21. storočí.

Čo bolo náplňou programu akadémie, prečo sme ju nazvali kameňmi nekonečna a aké rôzne zážitky si z nej naši mladí odnášajú si môžete prečítať v rozsiahlejšom článku na tomto odkaze: https://spolublizsie.sk/letna-rozvojova-akademia-ma-svojich-prvych-absolventov/

Ukončenie letnej rozvojovej akadémie Kamene nekonečna

Počas denného anglického campu Vytvor si svoj vlastný príbeh sme sa na chvíľu stali umelcami 👨‍🎨

V jeden z posledných letných týždňov si pre decká pripravila anglický camp aj naša najnovšia dobrovoľníčka Erika z Lotyšska. Témou tábora bolo Vytvor si svoj vlastný príbeh

A čo tvorí príbeh? Samozrejme hlavná postava, každý príbeh ju má. Takže deti mali možnosť vytvoriť si vlastnú hlavnú postavu. Vzali sme teda lepidlo, papiere, fixky, ceruzky, množstvo iných kreatívnych materiálov a pustili sa do práce. Niektoré deti vytvorili postavy inšpirované videohrami, iné filmami a niektoré sa dokonca stali hlavnými postavami svojich príbehov. 

A každý príbeh má aj miesto, kde sa odohráva. Takže sme museli dať postavám „pódium“, kde môžu pôsobiť. Deti mohli zapojiť vlastnú fantáziu a vytvoriť si to, čo si ich srdce prialo. Niektorí dokonca pre svoje postavy vyrobili kamarátov, aby zlepšili svoj príbeh. Ako pokračoval príbeh tohto campu? 

Ak to chcete vedieť, tak kliknite na odkaz a prečítajte si náš článok: https://spolublizsie.sk/aky-bol-pribeh-posledneho-anglickeho-campu/

Aktivity počas anglického campu

Letné prázdniny sme ukončili pracovnou cestou do Nórska

V rámci projektu SpoluBližšie, podporeného Nórskom prostredníctvom Nórskych grantov a spolufinancovaného zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky sme sa na prelome augusta a septembra vybrali na zahraničnú cestu do nórskeho Osla.

Cieľom pracovnej cesty bolo stretnutie so zástupcami našej partnerskej organizácie Newschool AS. Newschool pre nás pripravil program plný inšpirácie. Stretli sme sa so zástupcami organizácií venujúcich sa práci s mladými, ktoré sú pre nás zdrojom dobrej praxe. 

Čo všetko sme zažili na tejto ceste si môžete prečítať na tomto odkaze: https://spolublizsie.sk/za-inspiraciou-sme-vycestovali-az-do-norska/

Stretnutie s pracovníčkami kancelárie UngInfo, ktorá poskytuje informácie a poradenstvo mladým ľuďom v Osle.

Leto bolo naozaj parádne. Ďakujeme všetkým a tešíme sa na ďalšie spoločné zážitky!