Letná rozvojová akadémia má svojich prvých absolventov

15. septembra 2022

Koncom školského roka u nás na Pôjde ,,škola,, úplne neskončila. Zmenila však svoje miesto, charakter, spôsob ,,výučby,, aj témy, ktoré preberala. Pýtate sa o čom to tu píšeme? Predsa o Letnej rozvojovej akadémii s Avengerským názvom Kamene nekonečna, ktorá k dnešnému dňu svojich prvých 16 absolventov

Letná rozvojová akadémia je program určený pre mladých vo veku 11 až 13 rokov, ktorého cieľom je prostredníctvom neformálneho a zážitkového vzdelávania rozvíjať ich kritické myslenie a kľúčové kompetencie potrebné pre život v 21. storočí. Konkrétne ide o digitálne, komunikačné a prezentačné zručnosti. 

Letná rozvojová akadémia bola založená na pravidelných stretnutiach dvakrát do týždňa, kde každý týždeň sme sa venovali inej téme. 

Akadémia dostala názov Kamene nekonečna

Tak ako aj v Avengeroch mal každý kameň svoju farbu a pomenovanie, aj naše jednotlivé týždňové témy sa niesli v podobnom duchu. 

Program akadémie sme otvorili kameňom duše, ktorý nás zasvätil do sveta inakosti a emócii. Naučili sme sa byť vnímavými nielen voči iným, ale aj voči sebe a svojim vlastným pocitom. 

Kameň mysle nám zasa umožnil nazrieť pod pokrievku a zistiť ako rozmýšľame. Nazreli sme do sveta kriticky mysliaceho človeka a zistili sme, že kritické myslenie je dennou súčasťou našich rozhodnutí a ani o tom nemusíme vedieť.  Taktiež sme sa učili ako odlíšiť názor od faktu a pri debatných hrách sme trénovali správnu argumentáciu. 

V poradí tretí kameň – kameň reality nás presvedčil o tom, že realita nemusí byť vždy taká aká je, ale môže byť aj skreslená. Jej skreslenie majú na svedomí naše zmysly, ktoré nám nielen napomáhajú spoznávať svet okolo seba, ale vedia nás aj klamať. Na prvom stretnutí sme teda testovali naše zmyslové vnemy. Skúmali sme optické klamy, rozlišovali neznáme zvuky, testovali svoje čuchové a chuťové poháriky. Počas druhého stretnutia sme sa venovali klamstvám zo strany ľudí. Spoznávali sme, čo je podstatou hoaxov a dezinformácií a učili sa  ako ich rýchlo odhaliť. 

Ďalší týždeň patril priestoru, no nie tomu fyzickému, ale tomu online, do ktorého denne vstupujeme cez svoje mobily či tablety. Počas týždňa sme prostredníctvom metódy World Café brainstormovali nad svetlými a tmavými stránkami či nad pravidlami online prostredia. Spoločne sme navrhli vlastnú sociálnu sieť, jej pravidlá a naše osobné profily, ktoré by sme na nej zverejnili. Tiež sme sa priučili remeslu tvorby bezpečných hesiel a pravidlám ich používania, spoznali sme pojem Cancel Culture a pokúšali sa nájsť rovnováhu medzi online a offline svetom. 

Do tajov predposledného kameňa – kameňa moci nás prišli zasvätiť vzácni hostia – lektori z T KIDS tímu zo spoločnosti Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia. Pod ich odborným vedením sme mohli popustiť uzdu svojej fantázii a ukázať ako si predstavujeme SMART školu budúcnosti, aj takú, ktorá sa snaží byť čo najviac EKO. Popri tom celom sme rozvíjali svoje digitálne a prezentačné zručnosti a učili sa ,,predať,, svoj nápad. 

Workshop s lektormi T KIDS tímu Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia

Posledný v poradí, kameň času nás naučil efektívne nakladať s časom. Najprv sme sa pokúsili minúť 86 400 eur, ktoré nám každý deň dá jedna špeciálna banka.  Šli by sme na dovolenku, nakúpili elektroniku, oblečenie, domy, autá. Nakoniec sme zistili, že tou bankou je samotný život, ktorý nám každý deň ráno daruje 86 400 sekúnd a záleží len od nás, ako s nimi naložíme. Počas týždňa sme sa naučili triediť svoje povinnosti podľa priorít a podľa toho im venovať alikvotný čas. 

Účastníci po jednotlivých stretnutiach získavali kúsky kameňov, ktoré následne spojili do jedného. Získať jednotlivé kúsky ale nebolo také jednoduché. Bolo totiž treba preukázať či celá skupina je týchto kúskov hodná a či si ich zaslúži. 

Vyvrcholením akadémie bol denný tábor

Počas neho sme pilne pracovali na našich prezentáciách, vyskúšali sme si naplánovať, pripraviť a zrealizovať vlastný mini projekt – zábavný a tvorivý program pre detičky z Centra pre deti a rodiny v Spišskej Belej, ktorým sme im ozvláštnili prázdninový deň.

Program pre deti z Centra pre deti a rodiny v Spišskej Belej

Tiež sme absolvovali ,,tréning,, so Sparťanmi z PretekaRys Michalom a Janíkom, ktorí nám ukázali, že superhrdina nie je len vzdelaný, ale mal by aj čosi vydržať. Po poriadnom tréningu nás čakali parádne burgre a sladké wafle od šefkuchára z lesa – Ľubka Šmindáka.

Denný tábor

A aký by to bol tábor bez prespávačky? Nafukovačky, karimatky, deky či spacáky na chvíľu Pôjd premenili na jedno veľké táborisko. Po úspešnej realizácii mini projektu sme denný tábor ukončili výletom do Tricklandie v Starom Smokovci. V tejto galérii optických ilúzii sme si mohli na vlastnej koži vyskúšať to, o čom sme sa učili. 

Výlet do Tricklandie

Na záver nesmela chýbať parádna oslava 

Koniec akadémie sa nám podarilo spolu s rodičmi či starými rodičmi osláviť v prvom školskom týždni. Akademici našim hosťom odprezentovali výsledky našej práce, pohostili ich pripraveným občerstvením, preskúšali ich nadobudnuté vedomosti v Kahoot kvíze a spoločne si pochutnali na torte, ktorú pre nás pripravil Matúš spolu s mamkou. 

Záverečná oslava

Našim mladým akademikom blahoželáme k úspešnému ukončeniu letnej akadémie a veríme, že ,,kamene nekonečna,, ktoré počas leta získali im budú v budúcnosti slúžiť na dobré veci. 

Rodičom a starým rodičom ďakujeme za ich dôveru, účasť a podporu ich detí počas spoločnej oslavy. 

Absolventi Letnej rozvojovej akadémie Kamene nekonečna

Letná rozvojová akadémia prebehla vďaka podpore Nadačného fondu Magenta Life spravovaného Karpatskou nadáciou v rámci grantového programu Škola budúcnosti.