12 skvelých vecí, ktoré sme vo Face Clube stihli v roku 2022

4. januára 2023

Je tu nový rok a každému v hlave prirodzene vyvstáva otázka, či by nemal bilancovať ten minulý. No my nič bilancovať ani hodnotiť nebudeme. Práve naopak. Rozhodli sme sa s vami cez tento článok podeliť o 12 skvelých vecí, ktoré sme v tomto roku aj spolu s vami zažili – pretože v Spišskej Belej (a aj vo Face Clube) sa tento rok udialo toľko dobrých vecí, že aj nám samým to vyráža dych. 😲

Tak sa pohodlne usaďte a začítajte sa do našej celoročnej „štatistiky“. 📈

1. Prevádzka Face Clubu fungovala počas celého roka

Face Club týmto rokom funguje a poskytuje služby deťom a mladým v meste Spišská Belá už takmer 12 rokov. Posledné pandemické (a asi 1-2 predpandemické) roky sme mali problém so zabezpečením pracovníka, ktorý by zastrešil jeho činnosť.

Vďaka projektu SpoluBližšie, ktorý bol podporený nórskym finančným mechanizmom a štátnym rozpočtom Slovenskej republiky, sa nám podarilo obnoviť funkciu koordinátora Face Clubu. Práve táto dôležitá pozícia prispela k zafixovaniu jeho pravidelnej prevádzky.

Prázdne priestory klubu sú konečne minulosťou 🙂

Face Club tak už nie je odkázaný na služby dobrovoľníkov, práve naopak. Tí teraz môžu naplno realizovať svoje nápady a deliť sa o ne s deťmi a mladými. Koordinátor Edo tak prispieva k tomu, aby sa klub stal miestom, kde ľudia radi spolu trávia čas, cítia sa bezpečne a vedia sa navzájom chápať. Budujeme spolu bezpečný priestor pre ďalších mladých ľudí v našom meste. 

Mimochodom, poznáte Eda? Rozhovor s ním si môžete prečítať, ak kliknete tu (a stojí za to!). 👌

Koordinátor klubu Edo so slovenskými aj zahraničnými dobrovoľníkmi

2. Otvorili sme Vzdelávacie centrum Pôjd 

Sen o Pôjde s veľkým P, priestore bez prachu a pavúkov (hoci tie sa tam občas objavia aj teraz 😀) nad Face Clubom sa v roku 2022 stal skutočnosťou. Taktiež prostredníctvom projektu SpoluBližšie sme dokázali otvoriť Vzdelávacie centrum Pôjd spolu s pozíciou jeho koordinátora. Tento inšpiratívny priestor založený na troch pilieroch (EDU-IN-SPOLU) sme oficiálne spustili do prevádzky počas otváracej konferencie nórskeho projektu SpoluBližšie koncom mája 2022.

Deň D: otvorili sme Pôjd – a urobili okolo toho hrmot 🙂

Odvtedy sa v ňom zrealizovalo množstvo neformálnych vzdelávacích aktivít, za ktoré vďačíme predovšetkým koordinátorke Lucke. Prebehla tu napríklad Letná rozvojová akadémia, ktorá počas celého leta previedla 16 mladých ľudí témami ako kritické myslenie, online bezpečnosť či zlepšovanie kľúčových kompetencií 21. storočia. 

Toto ale nie je všetko. Na Pôjde sme toho pripravili (a ešte pripravíme) oveľa viac. Tešíme sa na ďalšie aktivity a veríme, že v najbližších mesiacoch budete mať viacerí z vás príležitosť priestory Pôjdu spoznať aj osobne. 

A aby sme nezabudli, mama celého Face Clubu, naša Helena „Heci“ Zadžorová, v tomto rozhovore povedala o vzniku a súčasnosti Face Clube a Pôjdu veľmi zaujímavé veci. Ak máte chvíľu, nájdite si čas a prečítajte si ho kliknutím tu.

helena heci zadzorova expression faceclub pojd spisska bela
Helena „Heci“ Zadžorová hovorí o klube, jeho histórii aj budúcnosti

3. Za našu prácu sme získali niekoľko vzácnych ocenení

Rok 2022 bol bohatý aj na ocenenia. Podarilo sa nám ich získať hneď niekoľko. V septembri sme od mesta Spišská Belá získali ocenenie dobrovoľníkov v kategórii „Dobrovoľnícky spolok alebo organizácia“.

V novembri bola naša práca ocenená ocenením sTOPa a v decembri sme tiež za prácu s dobrovoľníkmi získali krajské Srdce na dlani a postup na národne oceňovanie Dobrovoľník roka. Veľkou vecou bolo pre nás aj natočenie webinára o našej práci s deťmi a mladými v meste, do ktorého nás pozvala regionálna koordinátorka Národného inštitútu vzdelávania a mládeže Martina Pihuličová a ktorý má slúžiť ako príklad dobrej praxe v práci s mládežou. Vypočuť si ho môžete tu: https://fb.watch/h_a5Q4JzXy/. Všetky ocenenia aj príležitosť zdieľať naše skúsenosti si nesmierne vážime a zo srdca za ne ďakujeme. 

Dostali sme ocenenie – a radosť sme ani neskrývali 🙂

4. Zrealizovali sme ďalší ročník inšpiratívnej konferencie Mladí Mladým

Po dvoch pandemických rokoch sa nám znovu podarilo zrealizovať našu srdcovku – inšpiratívnu konferenciu Mladí Mladým. O tom, že aj tento rok bola výnimočná, niet pochýb! Jej téma bola špeciálna: taká, o ktorej sa tak často a nahlas nehovorí. Hovorili sme o DUŠI.

Šesť inšpiratívnych mladých ľudí sa s nami podelilo o svoj príbeh, osobnú skúsenosť, prácu či neúnavnú vôľu pomáhať a HOVORIŤ NAHLAS! Kto boli hostia našej konferencie a aké sú ich príbehy? Všetko sa dozviete v tomto článku.

Momentka z konferencie Mladí mladým

5. Boli sme súčasťou nových komunitných tradícií 

Počas roka sme sa vďaka skvelým nápadom stali súčasťou niekoľkých krásnych podujatí, pri ktorých je veľká šanca, že sa z nich stanú tradičné podujatia.

🎭 Karneval na ľade ako moderná oslava fašiangov.
🌭 Jarná kamarátska opekačka, ktorá dokázala, že aj málo (špekačky) stačí k tomu, aby sa ľudia zabavili, rozlúčili so zimou a privítali jar.
🍎 A napokon jablkové hody – oslava jesene, úrody a dožinkov. 

Všetky tieto podujatia sú vo svojej „historickej“ podstate tradičné, preto budeme veľmi radi, ak táto tradícia zapustí svoje korene aj v našom meste a prispeje k rozvoju komunity a vzťahov v nej.

Jablkové hody rozhodne majú v Spišskej Belej budúcnosť

6. Úspešne sme zrealizovali 7 projektov

Rok 2022 nebol bohatý len na dvojky (2022), ale aj na projekty v našej organizácii. Úspešne sa nám podarilo ukončiť 7 projektov a niektoré ďalšie ešte stále bežia. Vďaka podpore Nadácie pre deti Slovenska, grantovej výzve Tesca – Vy rozhodujete, my pomáhame, Prešovskému samosprávnemu kraju, Karpatskej nadácii, Prioritám MŠVVaŠ SR, Erasmu + a Európskemu zboru solidarity sme pre vás mohli zrealizovať množstvo skvelých aktivít.

Účastníci Mládežníckej výmeny

Za všetky spomenieme napríklad inšpiratívnu konferenciu Mladí Mladým a putovnú výstavu Hovorme o duši, Festival netradičných športov, rodinné podujatia, letný tábor a workshopy pre rodičov, Letnú rozvojovú akadémiu na Pôjde, mládežnícku výmenu Online Dragons s partnermi z Lotyšska, neformálne zážitkové rozvojové programy Teen akcelerátor a Aréna a projekt „Follow up“ určený na hosťovanie zahraničných dobrovoľníkov vo Face Clube.

Festival netradičných športov – tesne pred tým, než sa rozpršalo 🙂

7. Rozšírili sme dobrovoľnícky tím 

Čas letí a roky pribúdajú. ⏰ Takto nejako je to aj s naším dobrovoľníckym tímom. Mnohí z našich dobrovoľníkov sa vydali na novú cestu mimo náš región. Odišli na vysoké školy a vtedy na lokálne dobrovoľníctvo ostáva oveľa menej času.

Preto prišiel čas na mladších. 💪 Počas septembrového víkendového stretnutia v neďalekom Ždiari sme našim novým potenciálnym dobrovoľníkom priblížili, ako dobrovoľníctvo u nás funguje, do akých aktivít ich budeme pozývať a v čom sa môžu rozvíjať. Tiež sme pomocou teambuildingových aktivít prehlbovali vzájomné vzťahy vo Face Clube a dobrovoľníctvo si naši „stážisti“ vyskúšali aj na vlastnej koži. 😇

Dnes, na konci roka, už môžeme zbierať malú úrodu. Mladí dobrovoľníci sa po tomto školení aktívne pustili do pomoci s aktivitami v klube aj mimo neho, z čoho sa veľmi tešíme a sme im za to vďační.

Tréningovka (nielen) pre potenciálnych dobrovoľníkov

8. Hosťovali sme 6 zahraničných dobrovoľníkov 

Rok 2022 bol bohatý aj na šikovných ľudí zo zahraničia. Reč je o našich dobrovoľníkoch, ktorí boli alebo stále sú našou dôležitou súčasťou. Počas tohto roka našimi bránami prešlo až 6 ľudí:

🇫🇷 Alex z Francúzska,
🇱🇻 Paula z Lotyšska,
🇫🇮 Pinja z Fínska,
🇺🇦 Máša z Ukrajiny,
🇱🇻 Ērika z Lotyšska a
🇫🇷 Tom z Francúzska.

Dobrovoľnícka túra – spoznávačka medzi domorodcami a návštevníkmi 🙂

Každý z týchto mladých ľudí je pre našu organizáciu, Face Club, školy ale aj celú komunitu veľkým obohatením. Veľmi si vážime, že mladí zo zahraničia k nám prichádzajú a sme vďační, že vďaka Európskemu Zboru Solidarity máme takéto príležitosti. Vďaka! 👋

S dobrovoľníčkou Paulou z Lotyšska sme sa porozprávali o tom, aký bol jej rok na Slovensku, v Spišskej Belej a vo Face Clube, čím ju Belančania očarili a čo sa naučila. Ak vás jej odpovede zaujímajú, pozývame vás prečítať si rozhovor kliknutím tu.

zľava: Paula zo Slovenska a Máša z Ukrajiny, naše dobrovoľníčky

9. Zažili sme poriadne aktívne leto vo Face Clube

Letné prázdniny sú vo Face Clube každý rok poriadne aktívne. Inak tomu nebolo ani tento rok. Pripravili sme anglické kempy pod vedením zahraničných dobrovoľníkov, letné tábory, dopoludnia v klube, rodinné nedele, premietanie rozprávky, cestovateľský večer, detský program na Campfest, párty všeho druhu… a mnoho ďalšieho. Bolo toho naozaj dosť a ešte aj teraz, keď na to spomíname, sa usmievame. Bolo to divoké, náročné… a veľmi fajn. 🙃

Ak o lete vo Face Clube a Vzdelávacom centre Pôjd chcete vedieť viac, článok je hneď tuto, len kliknite.

Jak vytrhnout… děti z nudy!

10. Šírili sme osvetu dobrovoľníctvu 

Dobrovoľníctvo bolo a stále je jednou z TOP našich tém. Bez tohto dôležitého slova si vlastne už nevieme predstaviť deň. Tento rok sme sa prvýkrát zapojili do týždňa dobrovoľníctva, počas ktorého sme na školách prostredníctvom našich mladých šírili osvetu o tom, čo vlastne dobrovoľníctvo znamená a aký má pre mladého človeka prínos. 

Dobrovoľníčili sme aj v klube seniorov

Cez nášho pracovníka s mládežou sme participovali aj na príprave druhého ročníka Oceňovania dobrovoľníkov v našom meste, ktoré sa uskutočnilo počas Zemiakarského jarmoku koncom septembra a ktoré tiež prispelo k šíreniu dobrého mena dobrovoľníctvu, no hlavne DOBRÝM ľuďom. 

O tom, aký bol týždeň dobrovoľníctva, sme napísali aj článok, len kliknite a čítajte.

Oceňovanie dobrovoľníkov počas jarmoku. Boli ste tam aj vy?

11. Prepájali sme komunity 

Všetky veľké podujatia (napr. Jarnú opekačku či Komunitnú nedeľu), ktoré sme počas roka pre vás pripravili, sme tvorili spoločne ako komunita. Do spolupráce sme sa navzájom pozývali my a ostatné spolky a združenia z nášho mesta. Cieľom bolo svoje činnosti prepájať, dopĺňať sa a znásobovať tak výsledný efekt: príjemný čas pre vás, ľudí zo Spišskej Belej a okolia. 

Počas roka sme aktívne spolupracovali s Materským centrom Hernička, s o.z. Kráčame spolu, Chef from the woods, komunitným centrom, dobrovoľným hasičským zborom, kaštieľom Strážky, Theatrobalans, Centrom pre deti a rodiny či s cirkevným zborom evanjelickej cirkvi. 🤝  

Všetkým partnerom srdečne ďakujeme za spoluprácu v roku 2022 a tešíme sa na ďalšie spoločné podujatia. 

Keď komunity spolupracujú…

12. Absolvovali sme inšpiratívnu cestu do Nórska 🇳🇴

V rámci projektu SpoluBližšie sme zašli aj za hranice našej krajiny. Vycestovali sme do Nórska, kde sme sa inšpirovali metódami a prístupmi Nórov v práci s deťmi a mladými. Súčasťou našej cesty boli aj pracovné stretnutia s našimi partnermi z organizácie Newschool. 

Čo všetko sme sa na tejto ceste dozvedeli a čo sme zažili, si môžete prečítať tu.

Na návšteve v klube v meste Oslo

A bolo toho ešte oveľa viac. Rok 2022 nebol ľahký, no bol poriadne bohatý. Bohatý na skvelých ľudí, nové zážitky, skúsenosti, krásne podujatia. Za to sme vďační.

a 13. ako bonus… sme natočili vianočný dobrovoľnícky pozdrav 🙂  

Určite si ho nenechajte ujsť. Jeho témou je vďačnosť: aj za vás.

Ak by vám náhodou nefungovalo toto 👇 video, pokojne kliknite tu a prezrite si ho priamo na Facebooku.

Prajeme aj vám rok plný vďačnosti. 😊

za Face Club tím napísala Miriam