Mladí mladým? Áno, aj Spišská Belá má skvelú konferenciu pre mladých

17. júna 2022

Aj vy máte každý rok svoj „zlatý klinec“? Akciu, na ktorú sa tešíte počas celého roka, pripravujete sa na ňu a potom o nej ďalšieho pol roka hovoríte? 🥳 My áno. Našou srdcovkou je inšpiratívna konferencia Mladí Mladým, ktorú organizujeme už viac ako 6 rokov.

Myšlienka konferencie vznikla v hlavách mladých ľudí v roku 2016. Jej cieľom je inšpirovať mladých príbehmi iných mladých, ktorí sa neboja vyjsť za svoju zónu komfortu a meniť svet – svoj aj iných mladých. Mimochodom, toľkokrát sme slovo „mladí“ v jednej vete nepoužili hádam ešte nikdy. 😎

Každý rok sa témy konferencie obmieňali: jednou z nich bolo „Víťazstvo“, ďalši ročník mal názov: „K úspechu s hodnotami“.

mladi mladym 2018 faceclub pojd spisska bela
Konferencia Mladí mladým 2017 (z archívu konferencie)

(Tento rok) Mladí mladým hovorili o duši!

Téma tohtoročnej konferencie však bola špeciálna – taká, o ktorej sa tak často a nahlas nehovorí. Hovorili sme o DUŠI. Človek je totiž tvor jedinečný, častokrát tajomný či svojský. Nevyzná sa vo svojich pocitoch, bojí sa o nich hovoriť, hľadá odpovede, stráca sa v myšlienkach a častokrát v tom všetkom zostáva úplne sám. Prečo je to tak? Pretože o tom, ako sa cítime, sa z rôznych dôvodov nahlas nezvykne hovoriť.

No nám, mladým ľuďom, to nie je ľahostajné. Chceme, aby sa o tom, ako sa máme, hovorilo nahlas, bez hanby a strachu z výsmechu či odsúdenia. 📯 Preto sa témou tohtoročnej konferencie Mladí Mladým stalo duševné zdravie a pohoda.

Šesť inšpiratívnych mladých ľudí sa s nami podelilo o svoj príbeh, osobnú skúsenosť, prácu či neúnavnú vôľu pomáhať a HOVORIŤ NAHLAS!

mladi mladym 2022 spolu blizsie pojd face club spisska bela

Čo sa skrýva za dverami? 😮🚪

Je to jedna z otázok, ktoré napadnú človeku, ktorý zvažuje návštevu psychológa. Ako to však vyzerá pri prvom stretnutí so psychológom alebo psychiatrom? O tom nám povedal klinický psychológ Matej Herman a jeho kolega psychiater Matúš Virčík, ktorí pôsobia v Psychiatrickej nemocnici v Michalovciach.

Matej a Matúš nám tiež objasnili, aké sú štatistiky v oblasti duševného zdravia na Slovensku, či to, aké boli kedysi metódy liečby duševných porúch (liatie vody na hlavu či točenie človeka okolo jeho osi v drevenej bedni 😵‍💫), keď lekári dúfali, že takto človeku dokážu pomôcť. Hostia nám tiež priblížili, s akými obavami sa najčastejšie stretávajú u pacientov a kedy je potrebné vyhľadať odborníka. 

mladi mladym spisska bela facce club pojd spolublizsie

O záber ľahšia 📸🎈

Alica Uchytilová je mladé dievča so silným príbehom a silou draka. Teraz však nemáme na mysli Alicu z krajiny zázrakov, ale inú Alicu: autorku dvoch dychberúcich projektov založených na vlastnej životnej skúsenosti. Jedným z nich je výstava O ZÁBER ĽAHŠIA: nástroj na liečenie duše prostredníctvom fotografie. Ide o autobiografické zábery, ktoré približujú svetu jej život s úzkosťou.

Druhým je NÁPLASŤ NA DUŠU: vizuálna pomôcka (tetovačka) v tvare náplaste s povzbudivým slovom, ktorá ľudí nabáda k starostlivosti o ich duševné zdravie. Alica je krásnym príkladom toho, že keď jej život dáva citróny, ona si z nich urobí limonádu. 🍋 Cestu zo svojich ťažkostí dokázala nájsť prostredníctvom umenie a ako nám povedala aj počas konferencie: „Aj keď to nebolo ľahké, netreba sa vzdávať“. 

Pomoc môžeš poskytnúť len tomu, kto ju chce od teba prijať! 🤝

Ďalšou hosťkou konerencie Mladí mladým bola Sabra Zureková – čerstvá absolventka strednej školy a budúca študentka vysokej, ktorej téma duševného zdravia nie je ľahostajná. Sabra spolu s kamoškou počas pandémie založila účet na Instagrame, kde mladým ľuďom poskytovala laickú pomoc v časoch, keď sa cítili zle. Poskytovala im svoj čas, vypočula ich a takto sa im snažila pomôcť nájsť cestu späť.

Už počas prvých 20 minút od spustenia účtu požiadalo o pomoc prostredníctvom správy 6 ľudí, čo svedčí o tom, že téma duševného zdravia je mimoriadne aktuálna a zaslúži si pozornosť. Pre Sabru, ale i pre nás, je každý jednotlivec dôležitý a zaslúži si byť vypočutý a podporený v čase, keď to najviac potrebuje. S trochou empatie si tak navzájom dokážeme pomôcť, no ako povedala Sabra, pomôcť vieme len tomu, kto pomôcť chce.

Sabra nakoniec poslucháčov podporila v tom, aby sa nebáli hovoriť o svojich pocitoch a dbať tak o samého seba.

sabra mladi mladym face club spisska bela pôjd

Duševná gramotnosť? Ľahko sa to napíše, ťažko sa s tým pracuje 🔠

Štvrtým inšpiratívnym rečníkom v poradí bol Matej Adam. Tento mladý 17 ročný študent na LEAF Academy v Bratislave je spoluzakladateľom projektu inako. Matej Adam ako syn terapeuta s témou duševného zdravia takpovediac vyrastal, a práve preto jej zostal verný aj počas strednej školy.

V rámci predmetu „Podnikavé líderstvo“ v roku 2020 spoluzaložil projekt inako, ktorý sa zaoberá prepojením duševného zdravia a mladých ľudí a túto tému sa medzi mladými snaží destigmatizovať predovšetkým prostredníctvom Instagramu. Okrem toho sa na svojej škole venuje tzv. „Peer Counsellingu“, takže slúži ako emočná podpora svojim rovesníkom. Vo svojom vstupe nám okrem seba, svojich záľub či fungovania projektu predstavil aj stav duševného zdravia na Slovensku.

Opísal stereotypy a stigmy, ktoré sú v nás zakorenené a problémy spojené s touto témou, ako napr. financie, zlú dostupnosť lekárskej pomoci či slabú duševnú gramotnosť, ktorá zahŕňa nielen teoretické poznatky o duševných ťažkostiach, ale hlavne schopnosť konať v zmysle podpory duševného zdravia seba aj iných. Riešenie videl v zmene systémovej, ale aj sociálnej. 

matej adam mladi mladym faceclub spolublizsie pojd spisska bela

Cesta je dôležitejšia než vrchol! 🧗

Čo sa týka napätia, najviac sme ho zažili, keď hovorila Soňa Oravcová, mladá žena so srdcom dobrodruha. Skialpinistka, horolezkyňa a milovníčka prírody. Posledná rečníčka v poradí, ktorá nám rozpovedala príbehy z vrcholov hôr. Nielen tých tatranských, ale aj nórskych či alpských.

Život v horách je úplne odlišný od toho dole. Tichý, tajomný, no zároveň skromný a obohacujúci. Problémy bežného života tam prestávajú existovať. Keď sa však z neho človek vracia, oveľa viac si váži to, čo v živote má – dokonca aj obyčajný záchod. 🚽

Každý moment a každé rozhodnutie môže ovplyvniť život človeka. Tak to bolo aj u Sone a jej priateľov počas jedného skialpového výstupu v Tatrách, keď jedno prasknutie významne ovplyvnilo ich životy. Strhla ich lavína. Pád dlhý viac než 450 metrov našťastie všetci prežili, no nie bez zranení. Nastal dlhý proces liečenia zlomenej chrbtice, nohy plné odrenín a mesiace rehabilitácií.

Soňa ani jej priatelia sa však nevzdali, vyliečili zranenia a vrátili sa do hôr, alebo skôr DOMOV, ako by ona sama povedala. Na záver dodala, aby sme nezabúdali načúvať svojim pocitom, dokážu nás totiž ochrániť pred nebezpečenstvom či problémami. 🤍👂 

sona oravcova spolublizsie mladi mladym faceclub pojd spisska bela

Ďakujeme, ďakujeme a… ďakujeme!

Tohtoročná konferencia bola v mnohých ohľadoch iná. Aj tento rok však bola plná silných a inšpiratívnych osobností a skvelých príbehov. Ďakujeme našim hosťom, že prijali pozvanie, prekročili svoje bariéry a prišli sa s nami podeliť o svoje príbehy a šľachetné činy.

Taktiež ďakujeme tiež všetkým dobrovoľníkom z Face Clubu i mimo neho, ktorí neúnavne pracovali na tom, aby prvá konferencia pod záštitou nášho novootvoreného centra Pôjd prebehla úspešne. Ďakujeme občianskemu združeniu Expression o.z., ktoré je nám pri týchto akciách vždy pevnou oporou. A ďakujeme tiež sponzorom Marko Tatry za čerstvé ovocie a zeleninu 🍎 a Adonaj Studio za zapožičanie techniky. 📻

Ďakujeme tiež všetkým účastníkom a veríme, že konferencia im do života priniesla dávku novej inšpirácie a odhodlania hovoriť o duši. Dúfame, že aj pre vás sa konferencia Mladí mladým stane jedným zo zlatých klincov vášho roka.

Aká téma by mala zaznieť budúci rok? Dajte nám vedieť! My o tom premýšľame už dnes. 😉

mladi mladym 2022 spolublizsie spisska bela face club pojd
Relizačný tím konferencie Mladí mladým 2022

Toto podujatie bolo podporené z nadačného fondu Deti v bezpečí poisťovne Kooperativa.