Vianoce - v každej krajine iné, no predsa vo svojej podstate rovnaké...

23. decembra 2022

Alebo ako slávia Vianoce v krajinách, z ktorých pochádzajú naši zahraniční dobrovoľníci.

Šupiny z rýb 🐟 či tradícia vianočného stromu 🎄

Lotyšské vianočné zvyky, ako aj mnohé v Európe, sú kombináciou kresťanských tradícií a pohanských osláv zimného slnovratu, ktoré sa objavujú len pár dní pred Vianocami. Lotyšsko oslavuje Vianoce 24. decembra večer.

Deti v Lotyšsku tiež veria v Santa Clausa 🎅 ktorý prináša svoje darčeky a dáva ich pod vianočný stromček. Darčeky sú zvyčajne otvorené na Štedrý deň alebo nasledujúce vianočné ráno.

Tradičnými pokrmami, ktoré nájdeme na lotyšskom vianočnom stole sú zemiaky, rôzne druhy šalátov, ryba či pečené kura. Tradičná je miska plná šedého hrášku, ktorú musíte zjesť aby ste po celý ďalší rok neplakali. Na stole je aj 9 rôznych jedál, ktoré vám v novom roku zabezpečia niečo iné. Napr. hrášok a fazuľa, aby ste neplakali, dusená kapusta pre silu, hydina pre dobrý úspech, perník, aby o lásku nebola núdza, ryby, aby ste mali peniaze neustále v peňaženke, bravčové mäso, aby nechýbalo šťastie, koláče, aby ste mali vždy nové dobrodružstvá, repa a mrkva, aby ste zostali zdraví, okrúhle sušienky, aby okolo bolo veľa slnka. Typickou tradíciou je prasačí rypák, ktorý keď zjete, vám zabezpečí požehnanie a hojnosť v ďalšom roku. 

Lotyšský šedý hrášok – aby ste cez rok neplakali

Legendy hovoria o tom, že prvý vianočný stromček 🎄 na svete bol postavený a vyzdobený v starom meste Riga na námestí pred radnicou v roku 1510. Táto tradícia pokračuje v plnej sláve každé Vianoce v tejto pobaltskej krajine, kde je neodmysliteľnou súčasťou vianočných osláv. Každý rok je vianočný stromček stále postavený a vyzdobený na mieste, kde hovorí legenda. Stromy sú často zdobené ozdobami a sviečkami. Prírodné prvky, ako je slama, sa používajú aj na ozdoby a domáce dekorácie počas vianočných sviatkov.

Vianočný stromček v Rige

Dôležitou tradíciou je ťahanie dreveného polena 🪵 po dome a jeho následné spálenie. Tento zvyk symbolizuje zničenie zlých udalostí, problémov a nešťastí, ku ktorým došlo v danom roku.

Typickou lotyšskou vianočnou tradíciou je aj ķekatas. Ľudia, ktorí sú prezlečení v kostýmoch a majú masky zvierat a strašidelných postáv chodia od domu k domu a prinášajú do domácností požehnanie, podporujú plodnosť a odháňajú zlých duchov.

Lotyšská tradícia kekatas

Najstaršie vianočné trhy 🛍️ a Otec Vianoc 🎅🏼

Vo francúzštine sa Vianoce nazývajú Noël. Duchom Vianoc je „Père Noël“, čo možno preložiť ako Otec Vianoc. Chodí vždy v bielom, darčeky dáva deťom do topánok a čižiem, alebo ich necháva za kachľami či pri kozube. V niektorých oblastiach darčeky priväzuje k stromčekom dlhými papierovými stuhami a deti veria, že im ich daroval dobrý stromček.

Vianoce sú vo Francúzsku predovšetkým rodinným sviatkom. Na Štedrý deň Francúzi  navštevujú svojich rodičov, príbuzných a známych, pijú víno a calvados (jablčnú pálenku) a rozdávajú si navzájom darčeky. Vo všeobecnosti ľudia vo Francúzsku otvárajú darčeky 🎁  25. decembra ráno. No táto tradícia je rôzna a líši sa od regiónu k regiónu a od rodiny k rodine. 

Francúzsky tradičný vianočný dezert

Vianočná večera nezaprie v sebe zvyky povestnej francúzskej kuchyne. Nečudo, že máva i dvanásť chodov. Večera v tento deň je výnimočne slávnostná a gurmánska. Predjedlami sú ustrice a biele klobásy, v mestách slimáky 🐌 a rybia polievka. Na štedrovečernom stole sa tradične objavuje pečený moriak 🦃 s gaštanovou plnkou a hľuzovkovou pastou, kurčatá so zeleninovým šalátom, paradajkami a olivami, ale tiež Foie gras – francúzska špecialita pripravená z kačacej a husacej pečene. 

Francúzska vianočná večera

Tradičným dezertom, ktorý nesmie chýbať na vianočnom stole je vianočné polienko. Môže to byť koláč alebo zmrzlina 🍨 a má tvar tradičnej rolády. Pôvodný tvar vytvoril pekár, ale teraz sa viac vyrába v tortovej forme. Môže byť v čokoládovej, kávovej, vanilkovej či iných príchutiach.

Vo Francúzsku je veľmi silná tradícia vianočných trhov. Najznámejší vianočný trh vo Francúzsku sa nachádza v Štrasburgu, ktorý je od roku 1992 vyhlásený za hlavné mesto Vianoc. Ide o najstarší vianočný trh vo Francúzsku, ktorý čerpá zo svojho germánskeho pôvodu a tradícií. Po prvýkrát bol otvorený už v roku 1570. Vianočné trhy v Štrasburgu sú dnes povinnou jazdou pre všetkých obyvateľov či návštevníkov mesta, ktorí chcú zažiť čaro Vianoc a ochutnať bredele (vianočné koláčiky).

Vianočné trhy v Štrasburgu

Posledným vianočným sviatkom je vo Francúzsku deň Troch kráľov 🤴🤴🤴. Deti ho milujú, pretože mamky pečú na rozlúčku s Vianocami La Galette du Roi, veľkú tortu ozdobenú korunou 👑 vystrihnutou zo zlatého papiera. Do torty sa zapeká malá figúrka čierneho kráľa. Ten, kto ho nájde, je menovaný čestným kráľom osláv. K torte sa podáva sladké šampanské🥂.

Prajeme Vám krásne Vianoce, či už národné, medzinárodné, nech sú hlavne pokojné a radostné 😇.