Zrealizovali sme mládežnícku výmenu v Lotyšsku

7. September 2023

Na prelome júla a augusta 2023 sa 17 členná skupina mladých z mesta Spišská Belá a ďalších kútov Slovenska vybrala na cestu do ďalekého Lotyšska

Cieľom tejto cesty bola účasť na mládežníckej výmene (Re)connect, ktorú spoluorganizovalo občianske združenie Expression o.z. ako projektový partner a ktorá bola podporená grantovým programom Erasmus+. Hlavným realizátorom tejto výmeny bola naša lotyšská partnerská organizácia Cēsis Novada Vecpieabalgas apvienības pārvalde.

Kde sa vzal nápad💡? 

Projekt mládežníckej výmeny nespočíval len v samotnom pobyte v Lotyšsku. Príprava začala už viac než pred pol rokom, kedy našim dvom bývalým zahraničným dobrovoľníčkam Máši z Ukrajiny a Paule z Lotyšska skrsla v hlavách myšlienka zúročiť všetky doteraz nadobudnuté vedomosti a skúsenosti a napísať vlastný projekt. 

Bola to skutočná výzva 💪

A tak po predošlej skúsenosti s projektom Online Dragons dievčatá stáli pred novou výzvou, napísať projekt mládežníckej výmeny tak, aby splniť všetky požiadavky a bol zo strany Erasmus+ podporený. Po pár mesiacoch prišlo pozitívne rozhodnutie a dievčatám tak už nič nestálo v ceste k úspešnej príprave tohto projektu. 

Niekoľko mesiacov online stretnutí a spoločnej práce nakoniec prinieslo svoje ovocie.  Vznikol projekt (Re)connect tentokrát s realizáciou v ďalekom Lotyšsku. 

Účastníci spoznali viac sami seba 👀

Cieľom tohto projektu bolo spoznať viac samého seba a prepojiť sa s prírodou cez rôzne aktivity, ako napríklad komunikácia a spolupráca s inými účastníkmi, čas osamote, pohybové aktivity (joga, športovanie, posilňovanie, kúpanie v jazere), ale aj cielené aktivity na podporu mentálneho zdravia ako napríklad art terapia či práca s hlinou. 

Okúsili digitálny detox 📵

Jednou z veľkých výziev pre všetkých zúčastnených bolo prežiť dni bez používania mobilov či iných technologických výdobytkov a aspoň na chvíľu oslobodiť svoju myseľ od množstva informácií, ktoré cez tieto technológie denne prijímame a plne sa tak sústrediť na seba či ostatných účastníkov. 

Mobily mali účastníci k dispozícii len počas  večere a výletov, kedy sa mohli spojiť s rodinou či priateľmi a zdieľať svoje zážitky. 

Noví ľudia, nová krajina, nové zážitky… 😇

V neposlednom rade bol tento pobyt hlavne o dvoch skupinách mladých ľudí, kde po takmer 10 dňoch vznikli silné priateľstvá, ktoré pretrvávajú dodnes a ešte dlho budú. 

Slovenskí účastníci spoznali kúsok novej krajiny, jej tradície, folklórne zvyky a tance či lotyšskú kuchyňu. Lotyši zase videli slovenské hory, ktoré u nich chýbajú, aj keď len cez fotky. Takisto ochutnali, čo to z našej kuchyne a spoznali folklórne tradície a oblečenie. 

Súčasťou programu bol aj výlet do hlavného mesta Riga, kde nás Paula previedla uličkami starého mesta a ukázala nám jeho dominanty. Následne sme sa vybrali na pláž, kde sme sa okúpali v mori. Voda nebola najteplejšia 🥶 a prekvapili nás tiež všade poletujúce otravné komáre 😬. 

Výlet do močiara? Prečo nie? 🤩

Lotyšsko síce nemá vysoké kopce a hory ako máme my, no na druhej strane je bohaté na množstvo rozľahlých lesov a močiarov. Do jedného močiara sme sa vybrali na ,,túru,, aj my. Pod vedením skúseného sprievodcu a s ,,originál močiarnymi snežnicami,, sme si vyskúšali kráčať po pohyblivom machu, ktorý pripomínal mäkučkú perinu. Veruže to bolo dobrodružstvo, ktorému na sile pridal dážď a vietor a ešte viac nás prepojil s prírodou.

Ďakujeme za nové príležitosti 😊

Ďakujeme, že sme mohli byť opäť súčasťou zahraničného projektu a okúsiť tak nové skúsenosti, spoznať novú krajinu a nových ľudí. 

Tešíme sa, že sa naši mladí neboja výziev a chytia sa akejkoľvek novej príležitosti. 

Tento projekt bol podporený z grantového programu Erasmus+.