Tretí ročník Festivalu netradičných športov dopadol nad naše očakávania

4. September 2023

Je horúci letný deň a do areálu kaštieľa v Strážkach prichádza niekoľko plne naložených áut. Dobrovoľníkom z Face Clubu však netrvá dlho, vyložia náklad a v parku už stoja prvé stany. Každému zo Spišskej Belej a okolia bolo jasné, že prostredie kaštieľa sa v nedeľu 20. augusta zmení na ihrisko plné netradičných športov.

Vďaka dobre zvládnutej propagácii Festivalu začali do kaštiela prichádzať prví nedočkaví účastníci už pol hodinu pred plánovaným začiatkom. Organízátori však neostali zaskočení a s úsmevom na tvári čakali na svojich stanovištiach. 

Cez 40 netradičných športov

Viac ako dvadsať dobrovoľníkov usilovne pripravilo športy, ktoré väčšina ľudí videla prvýkrát práve na tomto festivale. Pri každom športe sa nachádzal jeden dobrovoľník, ktorý sa staral o bezproblémový priebeh vykonávania športu. Neboli ste si istí či je práve tento šport pre vás, báli ste si obliecť mega kopačky či sumo obleky? Nemuseli ste mať žiadne obavy. Pri každom športe bola ceduľa s názvom športu a s QR kódom. Po naskenovaní kódu sa vám otvorilo video a vy ste si mohli pozrieť ako sa daný šport hrá.

Športovať môže KAŽDÝ

Ako minulý rok, aj tento rok bol najväčší záujem o bumber balls. Kotúlať sa, pretláčať či naháňať sa v gumených guliach si mohli vyskúšať dospelí aj deti. Bumberbally, ktoré si obliekali návštevníci, boli v detskej aj klasickej veľkosti. Veľký úspech mali aj megakopačky, ktorými bol odohraný nie jeden napínavý futbalový zápas. 

Veľkú účasť zaznamenali dobrovoľníci aj pri netradičnom športe crossnet. Volejbal si prišli zahrať najmä partie mladých ľudí či rodiny s deťmi, pretože tento šport môžu hrať viacerí naraz.

Tí viac nebojácni si vyskúšali jazdiť na jednokolke, zažili pocit, aké je to byť ľudským bumerangom či vyskúšali Bungee lano.

Na svoje si prišli aj tí najmenší. Pre malé deti bol k dispozícii skákací hrad. V chill zóne si zase jedna z našich dobrovoľníčok pripravila najrôznejšie detské aktivity.

Precvičili sme mozgové závity

Tento rok bol veľký záujem aj o escape room. Dvere na záhradnom domčeku sa neustále zamykali a odomykali pod náporom hráčov únikovej hry. Z Petzvalovej pracovne sa však dostali len tí najchytrejší.

Escape room navštevovali hráči každého veku. Prah domčeka prekročili partie trinástich žiakov, vysokoškolských študentov či dospelých párov. Na to aby človek dokázal rozlúštiť rôzne rébusy a kódy musel mať silné analytické a logické uvažovanie. Účastníci sa nasmiali pri pokusoch otvárania zámkov a hľadania kľúču, ktorý ich mal dostať von z malého klaustrofobického priestoru. 

Zašmakuj si v ŠMAK zóne

Po namáhavých fyzických aktivitách ďalšie kroky návštevníkov smerovali do všetkými obľúbenej ŠMAKUJ zóny. Vôňa domácich a s láskou pripravovaných lievancov a waflí sa niesla naprieč parkom. 

O tom, že lievance a wafle s domácim egrešovým dresignom a šľahačkou chutili každému, svedčí dlhá rada tvoriaca sa pri stánku s občerstvením. Deti ani dospelí však neodolali ďalšiemu sladkému pokušeniu v podobe cukrovej vaty. Smäd po výbornom občerstvení všetci hasili čerstvými domácimi limonadami. 

Sleduj Face Club a VYHRAJ!

Počas celého festivalu prebiehala netradičná súťaž. Ak si sa zúčastnil festivalu, postol si na IG či FB ako športuješ a označil si Face Club, dostal si sa do hry o spoločenské hry. Na stromoch v parku boli QR kódy s našimi sociálnymi sieťami, vďaka čomu sa o festivale a iných podujatiach organizovaných Face Clubom môže dozvedieť viac ľudí. 

Príď aj nabudúce!

Najväčším prekvapením boli milo zaskočení náhodne okoloidúci. Areálom kaštieľa vedie frekventovaná cyklotrasa. Práve cyklisti, ktorí netušili, že tu prebieha takéto podujatie sa s radosťou zastavili a zahrali si rôzne športy, či doplnili sily v stane s občerstvením. Už tento rok prisľúbili účasť na budúcoročnom festivale a povedali, že informujú o našom podujatí ďalších ľudí.

Počas celého podujatia bolo krásne slnečné počasie. Veríme, že návštevníci festivalu si užili všetky aktivity minimálne tak dobre ako dobrovoľníci a so všetkými sa vidíme aj budúci rok.

Festival netradičných športov sme mohli zrealizovať aj vďaka podpore z projektu v rámci výzvy poslancov Prešovského samosprávneho kraja.