Prvý ročník jarnej kamarátskej opekačky bol mimoriadne vydarený

27. April 2023

Uplynulé sobotné popoludnie sa v priestore denného centra v Strážkach opäť nieslo v duchu  priateľskej atmosféry, vzájomnej pomoci a spoločne strávených chvíľ. Taký bol prvý oficiálny ročník jarnej kamarátskej opekačky.

Prvý ročník jarnej kamarátskej opekačky

Pokračovali sme v tradícii

Nápad spojiť chutné jedlo z ohňa, príjemné prostredie, program pre deti a zároveň charitatívny účel vznikol minulý rok v marci v hlave Ľuba Šmindáka alias šefkuchára z lesa. Za pomoci množstva dobrých ľudí sa nám takto s príchodom prvých jarných dní podarilo tento nápad zrealizovať a uskutočniť nultý ročník tohto podujatia. Táto aktivita sa minulý rok tešila mimoriadnemu úspechu, a tak nám tento rok nezostalo nič iné, len ju zopakovať

spomienka na nultý ročník jarnej kamarátskej opekačky

Cieľ podujatia bol jasný

Zámerom kamarátskej opekačky bolo po dlhej zime a náročných časoch spojených s vojnovým konfliktom či inými krízami znova spojiť komunitu v našom meste, spoločne sa stretnúť a užiť si krásny jarný deň. Na svoje si prišli deti, mladí, rodičia i seniori.

Príprava opekačky nabrala nový rozmer 

Nápad zostal rovnaký. Nový rozmer sme zaznamenali v počte zapojených spoluorganizátorov a tiež ochotných sponzorov.  Rozložili sme sily a každý priniesol niečo svoje. Do organizácie podujatia bolo zapojených 12 organizácií rôzneho typu a finančne ho podporili 9 rôzni sponzori. Vyzdvihnúť by sme chceli DOBROVOĽNÍCKY vklad všetkých spoluorganizátorov, ktorí príprave a realizácii tohto podujatia venovali svoj voľný čas bez nároku na akúkoľvek odmenu. Viac než 50 dobrovoľníkov priložilo ruku k dielu a spoločne naplánovalo a pripravilo toho krásne popoludnie. 

Nástenka s organizátormi a sponzormi (nie sú tam všetci).

Chutného jedla všehodruhu bolo neúrekom 

Ľubo a jeho ,,lesní duchovia,,  sa spoločne postarali o chutné ochutnávky z grilu a po celý čas dozerali na oheň a opekanie špekáčikov. Odborný majster zo Strednej odbornej školy hotelovej v Hornom Smokovci spolu so študentom pre návštevníkov pripravili ochutnávku cestovín s medvedím cesnakom a hubami. O sladké chuťovky sa postarala skvelá, vysoko motivovaná a šikovná skupina senioriek z Jednoty dôchodcov Slovenska – Spišská Belá pod vedením pani Aničky Strakovej. Spoločne napiekli takmer 200 ks palaciniek, množstvo syrových pagáčov a chutných Panna Cotta pohárov. 

Sprievodné aktivity pre rôzne vekové kategórie nesmeli chýbať 

Dobrovoľníci z Face Clubu a občianskeho združenia Expression o.z. a v spolupráci so zamestnancom mesta zabezpečili outdoorový športový program pre deti. Deti si mali možnosť vyskúšať niekoľko netradičných, ale aj tradičných športov od soft lukov, mega binga, obručí na tancovaniee až po bungee lano či mega jenga vežu. V priestoroch denného centra boli pripravené kreatívne dielne a Montessori aktivity, ktoré pripravilo občianske združenie Kráčame spolu a Materské centrum Hernička.

Nesmela chýbať ukážka hasičskej techniky, ktorú zabezpečili hasiči z Dobrovoľného hasičského zboru zo Spišskej Belej, ale aj profesionáli z Kežmarku. Deti si mali možnosť vyskúšať striekanie z hadice, sadnúť si do hasičského auta či vidieť prácu psovoda.

Gregor Kuffa z Kežmarku docválal na koni a spolu so svojimi pomocníkmi deťom umožnil si takúto jazdu vyskúšať na vlastnej koži. 

Jazda na koni

Mimoriadnej obľube sa tešili strelecké stanovištia. Rady zvedavých detí sa tvorili pri streľbe zo vzduchoviek či naozajstných lukov. O čom svedčí aj množstvo vystrieľaných brokov – 1 200 kusov a niekoľko odplavených šípov v rieke Poprad. O tieto strelecké zážitky sa postaral strelecký klub Strážky (streľba zo vzduchovky) pod vedením Kamila Podolského a lukostrelci zo Spišskej Belej pod vedením Peťa Chamilla.  

Svojím hudobným talentom spríjemnil atmosféru opekačky pán Hadidom hrou na harmonike a spevom. Vypekanie palaciniek bolo s takýmto sprievodom v kuchyni medzi ženami zo združenia mimoriadne veselé. 

Pán Hadidom

A nakoniec Matúš Matava celé podujatie zdokumentoval na svoj fotoaparát, čím urobil toto podujatie nezabudnuteľným. Za čo mu veľmi pekne ďakujeme.

A aké sú štatistiky?

Vás všetkých, ktorí ste prišli, bolo veľmi ťažké porátať, náš odhad sa zastavil na čísle okolo 500. Ale čo vieme naisto je, že sme rozdali okolo 230 špekáčikov, 230 porcií cestovín, 200 ks palaciniek, desiatky pagáčov a Panna Cotta pohárov, 30 litrov kávy, 250 lízaniek a desiatky litrov limonády.

Čo je však dôležitejšie, spoločne sa nám podarilo po odrátaní vstupných nákladov vyzbierať krásnu sumu – 976,85 eur, ktoré použijeme na verejnoprospešný účel. Počas celej opekačky ste mali možnosť hlasovať za to, kam poputuje výťažok z tohto podujatia. Na výber boli tri možnosti – detské pieskovisko na rybníku, športový prvok do komunitnej záhrady alebo lavička priateľstva. Po spočítaní hlasov s vysokým náskokom zvíťazila lavička priateľstva. 

Aby to nezostalo len pri lavičke a aby ste si takúto mini kamarátsku opekačku mohli dopriať častejšie aj v menšom kruhu blízkych uvažujeme aj o verzii lavičky s ohniskom. Realizácia tohto projektu je v riešení a o jeho priebehu vás budeme informovať. 

Víťaz hlasovania

Všetkým patrí veľká vďaka

Ďakujeme vám všetkým. Všetkým, čo ste prišli s nami stráviť krásny jarný deň a podporili toto podujatie. Veríme, že ste si ho spolu s nami poriadne užili. Ďakujeme za vaše finančné príspevky. Verte, s výťažkom naložíme tak, aby bol dostupný všetkým bez rozdielu.

Ďakujeme všetkým spoluorganizátorom a ich dobrovoľníkom, bez vášho nasadenia by to nešlo.  Vážime si vašu ochotu venovať svoje voľné chvíle nezištne ostatným. 

Veľké ďakujeme patrí sponzorom, ktorí finančne podporili toto podujatie a vďaka ktorým sme si mohli pochutnať na skvelom jedle. Ďakujeme mestu Spišská Belá za poskytnutie priestorov denného centra v Strážkach,  finančnú a materiálno technickú podporu. Ďakujeme podnikom a firmám: ElektroSC, Bapas Spišská Belá, Gabricars autodiely, Soleoptik, Chate Plesnivec, Vladimírovi Kovalčíkovi, Plesnivec Skyrun, Kovo Fero za finančné a materiálne dary. Vážime si vašu štedrosť. 

Ďakujeme a tešíme sa na ďalšie stretnutia s vami!