5 otázok pre zahraničného dobrovoľníka Mateusza

30. May 2023

Niektorí zahraniční dobrovoľníci k nám prichádzajú z iného kúta sveta, iným stačí len preskočiť hraničný plot od susedov. A Mateusz… nuž, ten má čosi z jedného aj druhého. 👌 Spoznajte v niekoľkých vetách, otázkach a odpovediach nášho nového dobrovoľníka, ktorý s nami strávi najbližší rok.

Mateusz, skús sa nám v krátkosti predstaviť. Kto si?

Volám sa Mateusz Pietrzak. Pochádzam z Płocku. Je to bývalé hlavné mesto Poľska a mesto, ktoré podľa mňa stojí za to navštíviť. Len nedávno, 5. mája, som dosiahol 29 rokov. Skončil som najstaršiu strednú školu v Poľsku, ktorá pochádza z 12. storočia a ktorá sa tiež nachádza v mojom krásnom meste. Žiaľ, vysokú školu som nedokončil.

Keď som mal 19 rokov, presťahoval som sa do Veľkej Británie, kde som pracoval 6 či 7 rokov. Tam som pracoval v ťažkom priemysle a vzdelával som učňov.

Čo rád robíš vo voľnom čase?

Vo voľnom čase milujem kontakt s prírodou, bicyklovanie, počúvanie podcastov, hranie hier a hodiny strávené na četoch v DM-ke 🙂

Aká bola tvoja motivácia prísť ako dobrovoľník na jeden rok na Slovensko?
Chcel som vyskúšať niečo nové. Vyvetrať si hlavu. Bojovať s prekážkami a spoznávať nových ľudí. Zároveň som chcel byť na mieste s podobnou mentalitou a kultúrou ako u nás doma. Nebudem klamať, aj príroda Slovenska bola pre mňa niečím lákavá.

Kedy si prvýkrát počul o Slovensku? Bol si tu predtým? Bol pre teba výber krajiny rozhodujúcim faktorom? Ak áno, prečo práve Slovensko?

Na Slovensku som bol už niekoľkokrát a tiež som stretol veľa vašich ľudí v Spojenom kráľovstve. S niektorými z nich som v kontakte dodnes. Na začiatku, keď som hľadal ESC, vytvoril som si v hlave zoznam krajín, kam by som chcel ísť. Bolo tam Španielsko, Rumunsko, Gruzínsko a samotné Slovensko. Myslím, že rozhodol fakt, že som našiel Jakubov inzerát na Facebooku a nevidel som žiadne nedostatky ani v rozhovore, ani v inzeráte. Celý proces bol navyše veľmi rýchly.

Čo si stihol zažiť za ten čas, odkedy si prišiel? Aký je tvoj najlepší zážitok?
Mojím obľúbeným zážitkom bol Veľkonočný pondelok s miestnymi obyvateľmi. Cítil som sa ako súčasť miestnej komunity a bolo to naozaj zábavné 🙂 Tiež milujem soboty, keď hráme rôzne hry s deťmi a mládežou.