Znova sme sa zapojili do Týždňa dobrovoľníctva

6. July 2023

Týždeň dobrovoľníctva má na Slovensku dlhoročnú tradíciu. Uplynulých 14 rokov sa konal vždy začiatkom septembra. Tento, v poradí už 15. ročník bol však výnimočný tým, že sa presunul na obdobie pred letnými prázdninami a potenciálnych dobrovoľníkov motivoval do aktivít výstižným heslom: ZAČNI LETO DOBROM. Týždeň dobrovoľníctva organizuje Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií v spolupráci s regionálnymi dobrovoľníckymi centrami.

Každý rok sa do týždňa dobrovoľníctva zapája mnoho skvelých ľudí, škôl a organizácií, ktoré chcú venovať svoj čas pomoci iným. Benefitom je možnosť spoznať nové tváre a získať dobrý pocit z toho, že pomáhate tam, kde je to naozaj potrebné. 

1033, 3630, 75, 38 ….19 350

Nie, toto nie sú len také obyčajné číselné kombinácie. Toto sú výsledky tohtoročného týždňa dobrovoľníctva v prešovskom kraji, ktorý koordinovalo Prešovské dobrovoľnícke centrum. 1033 ochotných ľudí, 3 630,5 hodín venovaných dobrovoľníctvu, 75 zrealizovaných aktivít, 38 zapojených organizácií a v neposlednom rade 19 350 eur vyprodukovanej ekonomickej hodnoty. A niekde medzi nimi sme aj MY.  

Šírili sme osvetu dobrovoľníctvu 

Do týždňa dobrovoľníctva sme vstúpili tou pravou nohou. A to šírením osvety. Na našich základných školách sme žiakom predstavili, čo samotné dobrovoľníctvo znamená a aké možnosti ponúka. Už z praxe vieme, že zdieľanie informácií od rovesníkov má najväčší zmysel, preto aj tieto prezentácie žiakom zdieľali naši mladí dobrovoľníci z radov žiakov našich škôl spolu s dobrovoľníkmi zo zahraničia Mášou a Mateuszom. Hovorili o svojich zážitkoch, skúsenostiach, kamošoch, nových veciach, ktoré sa učia a aj o možnostiach dobrovoľníctva v zahraničí. Veríme, že po týchto stretnutiach našim žiakom nebude pojem dobrovoľníctvo vzdialený a radi ho v budúcnosti vyskúšajú. 

Počas Kaštieľnych hier sme cestovali svetom

Tak ako po minulé roky, tak aj tento rok bol náš tím súčasťou detského programu na Kastieľnych hrách. Tentoraz sme sa rozhodli dať možnosť aj iným dobrovoľníkom a tak sme toto podujatie zaregistrovali do Týždňa dobrovoľníctva.

17 členná dobrovoľnícka skupina spoločne zrealizovala v kaštieľnom parku v Strážkach interaktívny program pre deti s názvom Cesta okolo sveta. Deti sa s nami premenili na námorníka, pilota, cestovateľa v púšti, savane či horského nosiča a cez rôzne aktivity sme im priblížili rôzne formy cestovania v rôznych biotopoch. Týmto všetkým sme deťom vyčarili úsmev na ich tvárach a vstúpili do leta krásnym podujatím. 

Strávili sme čas s našimi seniormi

V rámci našich ponúkaných dobrovoľníckych aktivít sme boli s našimi dobrovoľníkmi na návšteve v Zariadení opatrovateľskej služby v Strážkach. So seniormi sme si zahrali rôzne spoločenské hry, trochu viac sa spoznali, porozprávali, zaspomínali si s nimi na časy minulé a tiež zaspievali tradičné ľudové piesne. Toto stretnutie bolo príjemné a obohacujúce veríme, že pre obe strany. Ďakujeme pani riaditeľke zariadenia za túto možnosť. 

Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom

Veľká vďaka tiež patrí všetkým dobrovoľníkom, ktorí sa zapojili do tohtoročného týždňa dobrovoľníctva, ale aj tým, ktorým téma dobrovoľníctva nie je cudzia a robia veci nezištne aj kedykoľvek inokedy počas roka.