Na konferencii Mladí Mladým 2024 sme sa nechali inšpirovať skvelými hosťami

3. December 2024

Aj vy máte každý rok svoj „zlatý klinec“? Akciu, na ktorú sa tešíte počas celého roka, pripravujete sa na ňu a potom o nej ďalšieho pol roka hovoríte? 🥳 My áno. Našou srdcovkou je inšpiratívna konferencia Mladí Mladým, ktorú s prestávkami organizujeme už viac ako 9 rokov.

Myšlienka konferencie vznikla v hlavách mladých ľudí v roku 2016. Jej cieľom je inšpirovať mladých príbehmi iných mladých, ktorí sa neboja vyjsť za svoju zónu komfortu a meniť svet – svoj aj iných mladých. Mimochodom, toľkokrát sme slovo „mladí“ v jednej vete nepoužili hádam ešte nikdy. 😎

Každý rok sa témy konferencie obmieňajú: jednou z nich bolo „Víťazstvo“, ďalší ročník mal názov: „K úspechu s hodnotami“. Posledná konferencia z júna 2022 sa niesla v čoraz aktuálnejšej téme duševného zdravia a jej heslom bolo „Hovorme o duši“.

Nesnívajme o živote, ale žime svoje sny 💭

Máš sny? Sme si istí, že áno, každý z nás má. Nevieš ako ich naplniť? Nevieš kde alebo ako máš začať? To vôbec nevadí. Niekedy postačí určitá dávka inšpirácie od správneho človeka a veci sa vedia pohnúť vpred .

Témou tohtoročnej konferencie #MladíMladým boli sny a cesta k ich naplneniu. Šesť inšpiratívnych mladých ľudí sa s nami prišlo podeliť o príbeh ich cesty za splnením ich snov. Podelili sa s nami o úspechy, motiváciu, ale aj prekážky či pády.

Ak chceš ísť rýchlo, choď sám – ak chceš ísť ďaleko, choďte spoločne 🙌

Prvým inšpiratívnym hosťom, ktorý predstúpil pred publikum bol klimatický aktivista Jakub Hrbáň z iniciatívy Klíma ťa potrebuje a zároveň čestný člen rebríčka Forbes 30 pod 30 z roku 2022.

Jakub sa začal klimatickej téme venovať na konci základnej školy. Nechal sa inšpirovať hercom a režisérom Leonardom DiCapriom, ktorý v tom čase publikoval svoje prvé dokumenty o klimatickej zmene, až sa postupne stala Jakubovou pomerne osobnou témou.

Výrazným míľnikom bol vznik iniciatívy Klíma ťa potrebuje v roku 2020, v ktorej pôsobí ako výkonný riaditeľ. Táto iniciatíva tesne pred oficiálnym vznikom (ešte ako neformálna skupina) v rovnakom roku zrealizovala online petíciu na podporu klímy a vyzbierala 130 000 podpisov s cieľom udržať ju vo verejnom priestore a stále mobilizovať verejnosť pre potrebný verejný tlak smerom k politickým predstaviteľom.

Šikovní mladí ľudia v tejto iniciatíve poukazujú na budúce negatívne dopady klimatickej zmeny na naše ekonomické, sociálne aj politické systémy, ktoré za každých okolností nenávratne zmenia spôsob života, ako ho poznáme. Zároveň sa chytili šance na zmenu, ktorú ešte stále máme, aj keď obmedzene, vo vlastných rukách. A preto ju chcú využiť na zmenu Slovenska na lepšiu krajinu.

Svojou aktivitou ľuďom pripomínajú, že klimatická kríza je stále tu, treba sa o ňu zaujímať a angažovať sa pri zavádzaní zmien. Okrem systémových zmien potrebujeme angažovanú a zaujímajúcu sa spoločnosť. Jakub podotkol, že je fajn, keď existuje priestor, kde sa môžete stretávať s ľuďmi, ktorí rozmýšľajú podobne. Vďaka tomu, môžete prichádzať s riešeniami a rozvíjať sa a tiež si plniť sny. Aj keď sa naše sny nie vždy naplnia tak, ako si predstavujeme, buďme otvorení rôznym podobám z rôznych strán. Možno zostaneme prekvapení.

Dôležité posolstvo od rečníka Jakuba ku klimatickej zmene, ktoré vysvetľuje podnadpis vyššie: „Naša schopnosť priniesť skutočnú zmenu nespočíva v tom, čo môže spraviť jednotlivec, ale v tom, čo môžeme spraviť spoločne“. Riešenie klimatickej krízy nie je šprint, ale beh na dlhú trať.

Reakcie na okolnosti života ovplyvňujú náš ďalší život 👀

Druhým hosťom, ktorý s nami prišiel zdieľať svoj príbeh bol Samuel Andrejčík – slovenský paralympijský hráč v boccii. Samuel má 28 rokov a pri narodení dostal do vienka telesný hendikep arthrogryposis multiplex congenita, jednoducho vysvetlené – zlé upnutie svalov, kĺbov a šliach.

Aj Samuel mal ako dieťa veľké sny. Jedným z nich bola túžba stať sa paralympijským hráčom stolného tenisu, no pre jeho diagnózu mu to tréneri neodporúčali. Šport mu bol od malička veľmi blízky a vyskúšal si všetko možné cez plávanie, jazdu na koni až po bocciu, ku ktorej sa dostal cez projekt Slovenského paralympijského výboru Hľadáme talenty a začal sa jej venovať od roku 2010.

Svoju medzinárodnú kariéru odštartoval v roku 2012 na juniorských majstrovstvách Európy, kde ukázal svoj talent a získal miestenku do reprezentácie a stal sa tak stálou oporou slovenského národného tímu. V roku 2016 získal na paralympijských hrách v Rio de Janeiru 2 medaily. Zlatú medailu v kategórii párov BC4 a striebornú v kategórii jednotlivcov BC4, čím sa postaral o historicky prvé paralympijské medaily v tomto športovom odvetví.

V súčasnosti je držiteľom niekoľkých titulov majstra Európy, úradujúci majster sveta i paralympijský víťaz. Na paralympiáde v Tokiu v roku 2020 triumfoval a získal pre Slovensko dve zlaté medaily. V roku 2023 ukončil aktívnu športovú činnosť.

No naďalej ostáva aktívny. Je súčasťou národného projektu Sme si rovní, kde pôsobí ako motivátor v Prešovskom kraji. Cieľom projektu Sme si rovní je prostredníctvom centier včasnej pomoci podporovať zdravotne znevýhodnených osoby a ich začlenenie do bežného života využitím PEER to PEER prístupu, ide teda o pomoc poskytovanú OZP zo strany samotných OZP ako tzv. motivátorov.

Ako Samuel povedal, naše reakcie na okolnosti života ovplyvňujú náš ďalší život, jeho smerovanie a úspechy. Sám si prešiel množstvom nepríjemných situácií od odmietavých postojov lekárov, cez čudné pohľady až po šikanu v škole či na verejnosti. Tým, že na tieto okolnosti zareagoval odvážne a nenechal sa nimi zlomiť dosiahol to, kde práve je a čo robí. Vďaka reprezentácii a svojmu odhodlaniu a vytrvalosti mohol vidieť rôzne kúty sveta, spoznať nových priateľov, zvládol štúdium na Technickej univerzite v Košiciach, motivuje a pomáha nachádzať cestu ľuďom v podobnej situácii ako je on a stále sníva ďalej.

Jeho aktuálnym snom je začať niečo vlastné, prispieť k dobrej veci a zanechať za sebou niečo hodnotné. Chce pomáhať začínajúcim športovcom. Záleží mu na tom, aby paralympijské hnutie napredovalo.

V živote mu pomáha to, že je súčasťou komunity, ktorá podobne zmýšľa, má podobné ciele, priority, kde sa dá deliť o radosť z úspechu, ale kde tiež nachádza podporu v ťažších chvíľach. V čase, keď naňho doľahlo sklamanie alebo frustrácia vzal si k srdcu slová človeka, ktorý vie o čom hovorí.

Samuel si pre nás dôkazom, že sny sa plnia, keď do nich vložíme celé svoje srdce. Držíme ti palce v nových projektoch!

Cesta je cieľ 🛣️

V poradí tretia rečníčka a prvá zo ženských hostí konferencie bola Zuzana Bendíková, výkonná riaditeľka občianskeho združenia InTYMYta a ďalšia čestná členka rebríčka Forbes 30 pod 30 z roku 2023. Naša hosťka tiež odborne spolupracovala na vzniku knihy Ja v tvojom veku a pôsobila ako učiteľka v program Teach for Slovakia.

Zuzana miluje cestovanie. Študovala v Česku, Nemecku a Dánsku odbor Európske štúdia, kde sa cez rôzne publikácie dostala hlbšie k téme vzťahovej a sexuálnej výchovy. Postupne spoznávala dôležitosť tejto témy v spoločnosti. Zistila, že sa tento odbor dá študovať vo Viedni, tak neváhala a šla do toho. Počas svojich štúdií aktívne využívala možnosti, ktoré jej umožnili vycestovať do zahraničia, napr. Erasmus+. Chcela šíriť osvetu tejto téme, a tak hľadala združenia, kde by sa to dalo, až sa dostala do občianskeho združenia InTYMYta, ktorému dnes šéfuje.

V občianskom združení InTYMYta sa spolu s kolegyňami venuje vzdelávaniu v často tabu téme vzťahovej a sexuálnej výchovy. Ich cieľom je, aby mladí ľudia žili vzťahy bezpečne a zdravo. Menia neistotu na prijatie a zdravé vzťahy. Ich vyškolené lektorky na workshopoch vzťahovej a sexuálnej výchovy vytvárajú bezpečné prostredie, kde mládež, rodičia, učitelia a pracovné tímy získavajú vedomosti, zručnosti a rešpektujúce postoje. Pomáhajú budovať zdravé, bezpečné a rovné vzťahy.

Pracujú so širokou škálou cieľových skupín. Mladým pomáhajú získať vedomosti, zručnosti a postoje potrebné na objavovanie svojej identity, budovanie zdravých a bezpečných vzťahov a uplatňovanie svojich práv. Rodičov zasa pripravujú na empatické sprevádzanie detí vo vzťahoch a sexualite. Učiteľom a učiteľkám poskytujú motiváciu, zdroje a kompetencie na kvalitné vzdelávanie o vzťahoch a sexualite na základe aktuálnych poznatkov. A vo firmách pomáhajú vytvárať bezpečné, produktívne a inkluzívne pracovné prostredie.

Vytvorili Metodiku vzťahovej a sexuálnej výchovy, množstvo vzdelávacích materiálov, komiks pre mládež s názvom Dospej matere. Tiež stoja za projektom Dôstojná menštruácia, kde pomáhajú ľuďom, ktorí si nemôžu dovoliť základné menštruačné pomôcky. A publikujú podcast Musíme sa porozprávať, o tom, ako prinášať témy zdravých vzťahov k deťom citlivo a vekovo primerane. 

Zuzka na začiatku nesnívala, že sa stane lektorkou vzťahovej a sexuálnej výchovy či riaditeľkou združenia. No postupom času to prišlo nejako samo. Dnes je vďačná za to, že môže robiť niečo, čo ju veľmi baví a je obklopená ľuďmi, ktorých to baví tiež.

Ako vraví, CESTA JE CIEĽ.  Vidina cieľa nás robí motivovanými, dodáva nám chuť, posúva nás vpred a definuje často naše priority. Nie ceľ je to, čo nás formuje, čo definuje náš osud a charakter, ale práve cesta nás robí skutočne šťastnými, je to cesta, ktorá nám dáva vedomosti, zážitky, skúsenosti. Nepochybne je to ona, ktorá nám spôsobí bolesť a zanechá jazvy, no je to jedine ona, ktorá nás privedie až k samotnému vrcholu, ktorý túžime dosiahnuť.

Mladí ľudia sú najväčšou hnacou silou demokracie 💪

Ďalšou mladou inšpiratívnou rečníčkou, ktorá medzi nás prišla bola Zuzana Hozlárová. Zuzana je politická aktivistka a bývala predsedkyňa Študentskej rady vysokých škôl. Vyštudovala Európske štúdia a verejnú politiku na FSEV Univerzity Komenského v Bratislave. Je radkyňou pre talentové politiky na Úrade vlády SR a slovenskou delegátkou Konferencie o Budúcnosti Európy v Štrasburgu. Okrem všetkého spomenutého je absolventkou konzervatória. Hrá na harfu a venuje sa aj divadlu.

Zuzana zastupovala slovenskú mládež a študentov na európskej úrovni. Zúčastňovala sa povinného pripomienkovania zákonov týkajúcich sa vysokých škôl a o podmienkach rokovala s vládnymi predstaviteľmi. Svoj prvý protest zorganizovala v rodných Nových Zámkoch.

Počas svojho výstupu Zuzana mladým pripomenula naše právo na informácie (Zákon o prístupe k informáciám). Všetky výbory v Národnej rade SR sú verejne dostupné, či už online alebo na žiadosť aj osobne. Taktiež všetky obecné zastupiteľstvá sú verejne dostupné. To znamená, že my ako občania máme právo vedieť, čo sa na týchto stretnutiach preberá. Čo môžeme podľa Zuzky spraviť je prinavrátiť dôležitosť toho, že politici a političky sú naši zamestnanci.

Baví ju stretávať sa s mladými ľuďmi, diskutovať, argumentovať a nestáť tak na jednom mieste, ale posúvať sa ďalej. Vraví, že za fotkami či videami z politickej scény, ktoré sa objavia na sociálnych sieťach sa skrýva ťažká a podstatná práca, ktorú častokrát kompetentní nechcú vidieť, brať vážne alebo ju hodnotia nepríjemnými poznámkami hraničiacimi so šikanou.

Jedným z najväčších prianí Zuzky je, aby si mladí ľudia uvedomovali, akú veľkú silu majú. Sú najväčšou hnacou silou demokracie. Pretože politici a političky si tento fakt uvedomujú oveľa viac ako samotní mladí. Práve keď sme mladí, je najvyšší čas sa ozývať, angažovať a snažiť sa byť súčasťou zmeny. O 5-10 rokov na to už nebude toľko času.

Aj jej samej bolo častokrát vyčítané, že sa stále sťažuje, kričí, všetko jej vadí, píše petície. Vždy sa opýtala, kedy inokedy má písať petície? Keď bude mať rodinu? Nie, spraví to teraz, keď je študent.

Keď sa obklopíme správnymi ľuďmi, dokážeme čokoľvek 🏆

Tretia žena v poradí rečníčok našej inšpiratívnej konferencie na pomyselnom pódiu – stand-up komička Diana Renner. Diana, rodáčka z metropoly východu, je členkou slovenskej stand-up comedy show Silné reči. Ako vravia jej kolegovia, nemá problém vytŕčať z davu, lebo je od všetkých vyššia o hlavu. Diana žila 14 rokov v zahraničí a ako jedna z mála sa vrátila späť na Slovensko, aby mohla žiť svoj sen a rozosmievať ľudí.

Stand-up vystúpenia realizovala aj v zahraničí v anglickom jazyku. Po návrate domov spolu s kamošmi založila v Košiciach vlastnú comedy show s názvom Haluz. Hej ňe?, ktorú pripravujú takmer každý mesiac. Prvú skúsenosť so Silnými rečami nadobudla v roku 2017, kedy sa zúčastnila jej prvého Open Mic Night (otvorená stand-up pre potenciálnych komikov), kde dostala 3 minúty na to, aby zabavila publikum.

Ani Dianina cesta do stand-up sveta nebola jednoduchá. Stretla sa so zlyhaním, nedôverou, kritikou či sklamaním. No človek sa každou novou skúsenosťou učí a každé zlyhanie dokáže potom čím ďalej tým jednoduchšie spracovať. Na jej ceste jej pomáhala podpora od okolia, ale aj (ne)podpora, ktorá ju nútila zabrať a snažiť sa ešte viac. Tiež to bola nepochopiteľná ba podľa nej až ,,blbá,, viera v to, že to, čo chce aj dosiahne a v neposlednom rade obrovská dávka trpezlivosti, pretože na dobré veci sa dlho čaká, nedejú sa z večera na ráno.

Ako vraví, keď sa obklopíte správnymi ľuďmi, dokážete všetko, na čo si len pomyslíte. Dokážete si aj urobiť srandu z veľkosti svojich nôh, ako to Diana bežne robí :D.

Plnenie snov stojí aj odriekanie bežných vecí ⛔

Poslednou rečníčkou konferencie MladíMladým bola rodáčka zo Spišskej Belej – tanečnica Radka Britaňáková. Radka sa spoločenským tancom venuje už od malička, vraví, že plní sen svojej mamky, ktorá tiež chcela v detstve tancovať.

Radka je niekoľko násobná majsterka a vicemajsterka Slovenska, absolventka Fakulty telesnej výchovy a športu na Univerzite Komenského v Bratislave, trénerka najvyššieho stupňa a rozhodkyňa v tanečnom športe.

Počas svojej tanečnej kariéry pôsobila na Floride a vo Washington D.C. ako trénerka a koučka. Pri týchto skúsenostiach a zážitkoch zhodnotila, že je dôležité sa učiť cudzie jazyky, aj keď sa nám častokrát nechce, pretože nikdy nevieme, kedy ich budeme potrebovať. Tiež bola účastníčkou tanečnej show Let´s dance, kde na strane profesionálov vystupovala po boku Milana Zimnýkovala alias Juniora. Aktuálne sa pripravuje do novej tanečno-divadelnej show – Love2Dance, ktorá odštartuje 1. februára 2025.

Okrem všetkého spomenutého sa Radka venuje aj výučbe tanca v jej tanečnom klube Tatra Dance, ktorý navštevujú hlave deti. Snaží sa deti učiť nielen tancovať, ale aj motivovať v ceste za svojim cieľom, v posúvaní hraníc, vo vytrvalosti, v dosahovaní úspechov a radosti z nich.

Tanečný šport je ťažký nielen fyzicky. Je aj o sebazaprení a vzdávaní sa vecí, ktoré sú bežným mladým samozrejme, napr. párty, oslavy alebo len času s kamošmi. No Radka, neľutuje nič, čoho sa musela vzdať, pretože bez toho by to nešlo, bez toho by netancovala.

Počas posledného vstupu sme mali možnosť vidieť aj dve ukážky latinskoamerických tancov -Rumbu a Jive Radky a jej tanečného partnera a tiež sa naučiť zopár základných CHA-CHA krokov.

Ďakujeme, ďakujeme a… ďakujeme! 🙏

Aj tohtoročná konferencia bola plná silných a inšpiratívnych osobností a skvelých príbehov, ktorí sa neboja žiť svoje sny.  Ďakujeme našim hosťom, že prijali pozvanie, prekročili svoje bariéry a prišli sa s nami podeliť o svoje príbehy.

Taktiež ďakujeme tiež všetkým dobrovoľníkom z Face Clubu i mimo neho, ktorí neúnavne pracovali na tom, aby táto konferencia pripravovaná v priestoroch Pôjdu prebehla úspešne. Ďakujeme občianskemu združeniu Expression o.z., ktoré je nám pri týchto akciách vždy pevnou oporou.

Ďakujeme tiež všetkým účastníkom a veríme, že konferencia im do života priniesla dávku novej inšpirácie a odhodlania ísť za svojimi snami aj keď cesta môže byť kľukatá. Dúfame, že aj pre vás sa konferencia Mladí Mladým stane jedným zo zlatých klincov vášho roka.

Aká téma by mala zaznieť budúci rok? Dajte nám vedieť! My o tom premýšľame už dnes. 😉

Toto podujatie bolo podporené z dotácií Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR v oblasti práce s mládežou, ktoré administrujem NIVAM – Národný inštitút vzdelávania a mládeže.

Foto 📷: Radoslav Grivalský, Jakub Ježík

Text: Ing. Miriam Zoričáková