Cesta časom: objavovanie rôznych civilizácii prostredníctvom zábavy a vzdelávacích aktivít

13. septembra 2023

Mytológia bola kľúčovou témou nášho letného anglického campu s názvom Starodávna púť. Samuel a ja, Raphaël dobrovoľník z Francúzska,  sme tvrdo pracovali na vytvorení denného programu pre deti, aby sa mohli zabaviť a naučiť aj nové veci.

Aj keď som predtým nikdy nedostal zodpovednosť za organizáciu podobného týždenného tábora, mal som už nejaké skúsenosti s prácou s mladými ľuďmi, preto sa táto výzva stala veľkou príležitosťou pre moju kreativitu.

Aký bol účel a ako k nemu prišlo?

Cieľom tohto campu bolo dať deťom možnosť okúsiť, čo je to mytológia, a naučiť ich zábavným spôsobom o zvykoch rôznych starovekých civilizácií. Zároveň sme im chceli dať možnosť zlepšiť sa v angličtine. Táto myšlienka mi napadla prirodzene, keďže mám obzvlášť rád mytológiu aj dejepis vo všeobecnosti. Táto téma je medzi mladými či deťmi dosť neprebádaná, a preto som chcel vzbudiť ich pozornosť a zvedavosť o rôzne mýty.

Kam sme išli a čo sme robili?

Koncept bol jednoduchý: jeden deň, jedna civilizácia. Každý deň bola nová cesta časom. V pondelok sme sa presunuli z jednej časti sveta do druhej, skúmali sme staroveké Grécko a v utorok sme zasa objavovali staroveký Egypt. V stredu sme sa stretli s nórskymi kmeňmi Vikingov.  Vo štvrtok sme dobýjali divokú mayskú džungľu. Piatok bol špeciálny deň, kedy sme sa vybrali na výlet do bludiska Čertova skala v Starej Ľubovni, ako posledná výzva na dosiahnutie božstva.

Každý deň bol plný rôznych aktivít a remesiel, ako napríklad hľadanie skrytých príšer, vytváranie zbraní a masiek alebo dokonca obranu pyramíd, ktoré boli zábavné, ale svojim spôsobom aj vzdelávacie. Avšak aj napriek početným informáciám, ktoré sa točia okolo týchto mýtov a kultúr bola hlavnou náplňou tábora stále zábava!

Čo si deti z tohto tábora odniesli?

Dúfame, že sa nám podarilo naučiť deti pár nových anglických slov a pojmov, z ktorých si budú pamätať náš camp (tieto slová zahŕňajú pocity, tvary, nástroje, mená, oblasti sveta atď.).

Som rád, že som sa s nimi mohol podeliť o niektoré svoje poznatky a veľmi ma to potešilo ich každodenné nadšenie z toho, čo sme robili.

Verím, že sa domov vrátili s pozitívnymi spomienkami či novými kamarátstvami. Tiež ak by niekto z nich získal trvalý záujem o mytológiu alebo históriu vo všeobecnosti (čo bolo opäť jeden z našich cieľov), tak by to bolo skvelé a veľmi by ma to potešilo!

Ako nás ako dobrovoľníkov táto skúsenosť ovplyvnila?

Táto skúsenosť veľmi posilnila moje puto s miestnymi deťmi zo Spišskej Belej  a potvrdila aj moju vôľu pracovať s mládežou vo všeobecnosti aj v budúcnosti. 

Na druhej strane, napriek veľkému množstvu času stráveného prípravou všetkého potrebného, sme občas narazili na malé ťažkosti, konkrétne problémy súvisiace s harmonogramom. Museli sme riešiť, že aktivity trvajú oveľa dlhšie, než sme predpokladali, ale aj tak sme to zvládli – odstránením, skrátením alebo výmenou aktivity vždy, keď to bolo potrebné.

Koniec koncov nás to naučilo plánovať aktivity s deťmi tak, aby sme ich vedeli zo dňa na deň prispôsobiť danej situácii.

Realizácia campu bola podporená Prešovským samosprávnym krajom z Výzvy poslancov PSK v rámci projektu Spoločný čas a Európskym zborom solidarity, cez ktorý dobrovoľník Raphaël vykonáva svoju dobrovoľnícku činnosť.