Začali sme novú tradíciu - Jablkové hody

24. októbra 2022

Tretiu októbrovú nedeľu sa Denné centrum v Strážkach opäť naplnilo ľuďmi z celého mesta i jeho okolia. Odohrával sa tam totiž nultý ročník Jablkových hodov

Toto podujatie bolo opäť spoluprácou viacerých spolkov a organizácií z nášho mesta. Konkrétne išlo o spoluprácu občianskeho združenia Expression o.z., Materského centra Hernička, šéfkuchára z lesa Ľubomíra Šmindáka a Face Clubu. 

Vyhral ten najlepší alebo skôr najchutnejší

Jedným z hlavných bodov programu bola súťaž o najlepší jablkový koláč. Do tejto súťaže sa zapojilo celkovo 15 koláčov od výmyslu sveta. Zákusky na rôzne spôsoby, torty či muffiny. To všetko mohli návštevníci ochutnať a zahlasovať až za 3 najlepšie. Po spočítaní hlasov sme odmenili 3 víťazné. K výhre blahoželáme Koreňovcom, Sulákovcom a Gallikovcom. 

O aktivity pre deti nebola núdza

Počas jablkových hodov sme sa postarali aj o tých najmladších. Pre menšie deti sme pripravili kreatívne dielne. Spolu so staršími sme vyrobili hmyzí hotel, ktorý sa stane domovom pre rôzne druhy hmyzu a bude osadený na verejnom mieste. Privítali sme medzi nami aj Sandru Fudalyovú, ktorá deťom predviedla umenie s názvom carving alebo po našom vyrezávanie do ovocia.

K dispozícii bola aj streľba z obľúbených lukov, jazda na koni či spoločné hry s dobrovoľníkmi z Face Clubu.

Jedlo od šéfkuchára nesmelo chýbať

Nezostalo to iba pri jablkových koláčoch na desiatky spôsobov. Chef from the woods alebo Ľubko Šmindák sa postaral aj o čosi iné pod zub. Pripravil pre nás chutné jablkové lievance s ovocím a šľahačkou a tiež skvelé zemiakové placky. O parádnej chuti jedla z jeho panvice svedčil dlhý nekončiaci rad :). 

Zabavili sa aj dospelí

Čo by to boli za hody bez jablkových súťaží. Pre dospelých sme si pripravili súťaže v jedení a šúpaní najdlhšej jablkovej šupky. Tu sa ukázalo ako sa kto vie obracať so škrabkou v ruke alebo komu jablká naozaj chutia. Všetkým víťazom srdečne blahoželáme. 

Súčasťou podujatia bola aj možnosť odniesť si domov kúsky oblečenia, ktoré zostali zo swapu realizovaného občianskym združením Trochu inak v predošlý deň. 

Ďakujeme všetkým sponzorom. Mestu Spišská Belá za poskytnutie priestorov, Gregorovi Kuffovi za jazdu na kobylke Marah, Marko Tatry za darované ovocie a žiakom prvého ročníka ZŠ J.M. Petzvala za krásne jablkové kresby, ktoré ozdobili náš priestor. 

Tiež ďakujeme všetkým, ktorí priniesli rôzne nesúťažné koláčiky a iné chuťovky a obohatili tak náš jablkový výber. 

Veríme, že ste si spoločné popoludnie užili minimálne ako my a tešíme sa na vás pri ďalších spoločných stretnutiach.

Toto podujatie bolo podporené z projektov v rámci výzvy poslancov PSK a Karpatskej nadácie. 

Foto: Matúš Andráš, Jozef Mačutek