#Generácia Z v našich školách

13. mája 2022

Žiaci základných škôl v Spišskej Belej mali jedinečnú príležitosť zhliadnuť inscenáciu #Generácia Z, ktorá otvára témy rizikového správania v online svete.

V ôsmich etudách sa dozvedáme o trápeniach mladých ľudí v spojení so životom online. Spomenieme napríklad Alex, ktorú rodičia považujú za závislú na technológiách, no neuvedomujú si, že ani oni sa nedokážu odtrhnúť od mobilu a ospravedlňujú to svojou prácou. Lea nám ukazuje, že život influencerky vôbec nie je ľahký, keďže sledovatelia očakávajú dokonalosť a originalitu v každom príspevku a nebránia sa zverejňovaniu nenávistných komentárov, ktoré zraňujú. Viki sa poučila, že diskutovanie z očí do očí  nie je také jednoduché ako na internete, kde môže nahlásiť alebo zablokovať obsah, ktorý ju znepokojuje. 

Viac vám neprezradíme, aby ste nestratili motiváciu pozrieť si túto inscenáciu na vlastné oči.

Po tom, čo si žiaci pozreli životné príbehy v podaní hercov z Bieleho divadla z Bratislavy, sa presunuli z kinosály do priestorov Face Clubu a Pôjdu. Mali príležitosť rozprávať sa s dramaturgičkou a režisérom inscenácie a s lektormi z organizácie digiQ, ktorá sa dlhodobo venuje témam digitálneho občianstva a bezpečnosti online. Diskusiu pomohli rozprúdiť aj digiPEERS – Miška, Dušan, Samuel a Jakub – naši dobrovoľníci zo Spišskej Belej, no zavítali k nám aj Patrik zo Starej Ľubovne a Radko z Košíc, aby sme v tomto vzdelávaní mohli zvoliť rovesnícky prístup. K diskusiám sa pridali aj samotní herci, čo žiaci veľmi ocenili. 

Mladí diváci považovali scény za realistické, sami už mali osobnú skúsenosť s niektorými životnými situáciami. Zároveň počas diskusií ponúkli svoje riešenia, ktoré im pomáhajú zvládať tlak online sveta: vypnúť si sociálne siete, stretávať sa s ľuďmi, ktorí ich podržia, mať sa s kým porozprávať, zmeniť nastavenie mysle tak, aby sa neobviňovali za to, ako vyzerajú. 

Vzdelávacie centrum Pôjd ďakuje všetkým, ktorí priložili ruku k dielu a vytvorili tento deň takým skvelým, akým bol.