Áno, určite ju poznáte. Máša, to je tá veselá, usmievavá kopa nápadov a dobrej energie, ktorá vás privíta a dá vám pocit, že vás niekto má rád. Máša je jedna z našich dnes už bývalých zahraničných dobrovoľníkov. Pochádza z ťažko skúšanej Ukrajiny 🇺🇦 a po takej dlhej dobe, akú u nás strávila, sa už naozaj patrí, aby sme vám ju poriadne predstavili. Alebo lepšie – aby sa predstavila sama. 😉
Máša, čo ťa podnietilo, aby si sa stala dobrovoľníčkou v cudzej krajine?
Dlho som čakala na „perfektnú chvíľu“ pre dobrovoľníctvo. Tento moment však nastal, keď som si uvedomila, aké dôležité je pre mňa zažívať, že som užitočná a potrebná. Vtedy som si to dokonca určila ako motto.
Patrím k ľuďom, ktorí darčeky radšej rozdávajú ako prijímajú a dobrovoľníctvo je podľa mňa jedným z najlepších spôsobov, ako človeka obdarovať, potešiť a možno mu dokonca aj urobiť život o čosi ľahším. Čokoľvek však človek môže povedať – musíte tiež prijímať – vďačnosť, úplne iné typy emócií a neoceniteľné skúsenosti.
Samozrejme bolo zaujímavé zoznámiť sa s kultúrou, ľuďmi z inej krajiny a podobne. Ale keď som prišla na Slovensko, uvedomila som si, že už viac nechcem poznať geografické hranice. Som dieťa tohto sveta. Pre mňa už neexistujú cudzie krajiny.
Som zamilovaná do výziev
Spomínaš si ešte, aké to bolo, prísť prvýkrát na Slovensko?
Samozrejme, cítila som nervozitu a vzrušenie zároveň. Nečakala som, že ma na stanici privíta tak veľa ľudí. Oni boli šťastní a ja som bola zmätená. Počas cesty z Popradu do Spišskej Belej som prežívala úzkosť, najmä kvôli môjmu strachu z rozprávania po anglicky. Keď sme však prišli do Face Clubu, úzkosť sa zmenšila a po týždni alebo ešte menej som začala mať pocit, že som bola súčasťou tejto partie odjakživa.
Aké si mala očakávania, keď si pricestovala?
Mám pravidlo: „Nebuduj očakávania – nebudú žiadne sklamania.“ Preto som žiadne nemala.
Aké bolo pre teba prísť do krajiny, kde je jedinou spojkou s ostatnými ľuďmi angličtina?
Som tak trochu zamilovaná do výziev. Povedal som si: „Áno, bojím sa, ale nemám na výber. Takže si to musím užívať.“ Samozrejme, prvé dni som bol nervózna, ale potom to prešlo. Okrem toho som od tímu cítila veľkú podporu a slovenský jazyk má veľa slov podobných s ukrajinským a ruským. Porozumela som im teda naozaj rýchlo.
Čo bolo tvojou úlohou počas obdobia, ktoré si strávila vo Face Clube ako dobrovoľníčka? Čo ťa najviac bavilo?
Mojou hlavnou úlohou bolo tráviť čas s deťmi – zabávať sa s nimi, hrať sa, spievať, robiť párty, atď. Ďalšou dôležitou úlohou bolo udržiavanie poriadku vo Face Clube. Zapojila som sa aj do mestských aktivít, pripravila som svoj vlastný anglický tábor a nejaké ďalšie menšie akcie, pomáhala s prípravou aktivít iným atď.
Myslím, že som sa zamilovala do organizovania, tvorby a prípravy podujatí. Bolo to fantastické, chcela by som toho urobiť ešte viac. 🙂
Každá skúsenosť nás robí lepšími a šťastnejšími
Ako sa k tebe správali Slováci? Cítila si od nich prijatie, alebo skôr odstup?
Mám tu naozaj dobrých a blízkych priateľov. Mám pocit, že sú súčasťou mojej rodiny. Myslím, že viac slov by bolo zbytočných. ❤️
Čo bolo pre teba v práci s deťmi a mladými najťažšie?
Najťažšie bolo, keď deti nechceli robiť niečo, čo som pre ne pripravila. Dokážem pochopiť, že nie vždy a nie každému sa páči to isté. Ale tieto aktivity boli veľmi dôležité a pre nich by určite znamenali novú skúsenosť. Skúšala som ich motivovať rôznymi druhmi aktivít, no nefungovalo to. Bolo to ťažké.
Máša, čo by si odkázala mladým ľuďom, ktorí uvažujú nad dlhodobým dobrovoľníctvom v zahraničí?
Urobte to! Možno si myslíte: „Páni moji, celý rok, to je priveľa!“, ale nie je to tak. Každý nový rok si predsa hovoríme: „Už zase? Veď tento rok ešte len začal!“ A bez debaty to stojí za to. Viem, že sa môžete cítiť stratení a pýtate sa: „Čo môžem urobiť so svojím životom? Dobre, tak skúsim zahraničný projekt, ale aký? Kde?“
OK, v prvom rade si teda nájdi veci, ktoré ťa aspoň trochu zaujímajú a zameraj sa na ne. Možno si budeš musieť vybrať jednu, ale môže sa stať, že nájdeš projekt, v ktorom budú zahrnuté všetky záujmy. Potom začni hľadať vhodnú krajinu. Ak nevieš, ktorú si vybrať – urob to náhodne. V každom prípade sa naučíš niečo nové. Potom si prečítaj všetky podmienky projektu a vyber si to najlepšie pre seba.
Užívaj si to a pamätaj, že svet ti dáva veci, ktoré potrebuješ. A každá skúsenosť ťa robí lepším, silnejším a šťastnejším. Dôveruj tomuto svetu. Záleží mu na tebe!
Čo ti priniesol do života skoro ročný pobyt pod Tatrami a práca s deťmi a mládežou vo Face Club-e a v Spišskej Belej?
Priateľov, statočnosť, aktívny životný štýl, šťastie, nové skúsenosti a nový pohľad na vzťahy. 🙂
Tvoj dobrovoľnícky projekt už skončil, čo aktuálne robíš?
Po skončení projektu som dostala skvelú príležitosť zostať tu a dostať sa bližšie k deťom ako ich mentorka. Teraz môžem byť pre nich ešte užitočnejšia, pomáhať im s domácimi úlohami, podporovať ich, skúšať nové veci. Pracujeme aj na rozvoji softskills, trénujeme zameranie na pozornosť a robíme neurogymnastické cvičenia. Dokážem sa dostatočne individuálne venovať každému, kto to potrebuje a chce. Úprimne povedané, veľmi ma to baví, najmä keď ich po našich stretnutiach vidím usmievavých, vďačných a plných energie.
V čom všetkom vieš byť deťom a mladým nápomocná?
Deti a mladí majú u mňa možnosť získať podporu, rozhovor o čomkoľvek, mentoring, pomoc s domácimi úlohami, no nielen to. Pokiaľ im tvorivosť a umenie nie sú cudzie, môžu sa so mnou naučiť spievať, hrať na klavíri, háčkovať a tiež skúšať rôzne iné remeslá a techniky, ktoré im pomôžu rozvíjať mozog a motoriku.
Kde ťa môžu mladí v prípade potreby požiadať o pomoc?
Aby som bola čo najdostupnejšia, vytvorila som pre tento účel špeciálny instagramový účet – https://www.instagram.com/faceclubmentor/, kde mi každý môže napísať správu a dohodnúť si čas osobného stretnutia alebo len tak niečo zdieľať online. Zverejňujem tam aj pár pekných vecí, aby sa ľudia usmievali a pripomínali si, aká dôležitá je starostlivosť o seba 😁.